Polskie Radio
Section05
Viktor Orban

"Stworzenie nowej formacji raczej nie jest realnym scenariuszem". Politolog komentuje odejście Fideszu z EPL

- Stworzenie zupełnie nowej międzynarodówki byłoby niewątpliwie pokusą, ponieważ zebranie konserwatywnych formacji z różnych państw, zapewne stworzyłoby istotną siłę. Pojawiałby się jednak problem udziałów w takiej nowej formacji - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Rafał Fedoruk, politolog. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Europarlament Fidesz Węgry Viktor Orban polityka konserwatyzm

Fidesz we frakcji EKR? Krasnodębski: to bym nam pozwoliło wzmocnić pozycję w PE

- EKR jest naturalnym wyborem dla Fideszu jeśli chodzi o przystąpienie do nowej frakcji po opuszczeniu Europejskiej Partii Ludowej. W wielu głosowaniach w Parlamencie Europejskim mieliśmy podobne zdanie. Nie wiem, czy w EKR byłyby jakiekolwiek delegacje, które miałby zastrzeżenia wobec ewentualnego przystąpienia Węgrów - powiedział w rozmowie z PAP europoseł Zdzisław Krasnodębski (PiS).
Zobacz więcej na temat:  Europarlament Parlament Europejski Unia Europejska ŚWIAT Viktor Orban Węgry Fidesz

Fidesz opuszcza frakcję EPL w PE. Prof. Młyńczyk: Orban skazuje się na marginalizację

Premier Węgier Viktor Orban poinformował, że europosłowie z partii Fidesz opuszczają grupę chadeków w Parlamencie Europejskim. Viktor Orban już wcześniej groził, że Fidesz wystąpi z Europejskiej Partii Ludowej, jeśli grupa w Europarlamencie przyjmie zmiany w jej regulaminie, które umożliwiają wykluczenie nie tylko jednego posła, ale też całej partii. Takie zapisy zostały przyjęte (3.04). Prof. Łukasz Młyńczyk uważa, że była to decyzja wyprzedzająca, bo o wyrzuceniu Fideszu z EPL mówiono od dawna.
Zobacz więcej na temat:  Fidesz Viktor Orban Parlament Europejski Unia Europejska Magdalena Skajewska

Francuski publicysta: Fidesz odstawał od reszty EPL, która poszła mocno w lewą stronę

- Viktor Orban stwierdził najprawdopodobniej, że lepiej samemu wyjść niż czekać aż go wyrzucą. Jest to poniekąd naturalne, bo całe EPL poszło mocno w lewo, podczas gdy węgierska partia ma korzenie chadeckie, jest umiarkowanie konserwatywna - powiedział Olivier Bault, francuski publicysta mieszkający w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Fidesz Viktor Orban ŚWIAT Europa Parlament Europejski Unia Europejska

Viktor Orban: w interesie Węgier bezpośrednie połączenia z Polską

Premier Victor Orban powiedział, że podstawowym interesem gospodarczym Węgier jest połączenie z Polską na możliwie jak najwięcej sposobów. W wywiadzie dla Radia Kossuth podkreślił, że do tego potrzebne są autostrady, "ponieważ Węgrzy powinni mieć dostęp do 40- milionowego polskiego rynku, podobnie jak Polacy powinni mieć dostęp do rynku węgierskiego i Bałkanów”.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Viktor Orban grupa wyszehradzka

Przekazanie zbroi Zygmunta Augusta. Historyk: to podkreśla szczególne stosunki polsko-węgierskie

- Stosunki polsko-węgierskie są od wieków wyjątkowo dobre i takie gesty są bardzo ważne. Nie jest to wielki gest polityczny, ale taki, który ma znaczenie emocjonalne - powiedział w Polskim Radiu 24 o przekazaniu Polsce przez Węgrów zbroi Zygmunta Augusta historyk, Maciej Rosalak.
Zobacz więcej na temat:  Węgry przyjaźń Polityka zagraniczna Polski grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Viktor Orban POLSKA polityka Polskie Radio 24

Nowe zasady wypłaty środków UE. Ekspert: będą wstrzymane w przypadku korupcji

- Jeżeli zostanie udowodniona sytuacja korupcyjna to będzie oznaczało to, że państwo nie otrzyma kolejnych pieniędzy na ten cel - powiedział dr hab. Artur Kozłowski z Wyższej Szkoły Bankowej. Wyjaśnił, że jego zdaniem ewentualne ograniczenia wypłat będą dotyczyły przypadków defraudacji pieniędzy.
Zobacz więcej na temat:  budżet unijny budżet ue finanse POLSKA polityka Węgry Mateusz Morawiecki Viktor Orban Unia Europejska Polskie Radio 24 Komisja Europejska