Polskie Radio
Section05
Viktor Orban

Katalin Novak w Polsce. Szymanowski: wyjaśnić nieporozumienia w stosunkach polsko-węgierskich

Prezydent Węgier Katalin Novak przebywa z roboczą wizytą w Polsce. To pierwsza wizyta zagraniczna nowo wybranej węgierskiej przywódczyni. We wtorek spotkała się m.in. z prezydentem Andrzejem Dudą. - Na Węgrzech panuje przekonanie, że trzeba wyjaśnić nieporozumienia, które zaistniały w stosunkach polsko-węgierskich - mówił w Polskim Radiu 24 dyrektor Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej Maciej Szymanowski.
Zobacz więcej na temat:  Węgry Katalin Novak Andrzej Duda Viktor Orban

Węgry nie chcą kolejnych sankcji. Dominika Cosić: Orban próbuje odblokować fundusz odbudowy

- Dopóki nie uda się przekonać Węgier, tak długo nie będzie zgody na szósty pakiet sankcji UE wobec Rosji. Nieoficjalnie mówi się, że Viktor Orban próbuje w ten sposób odblokować fundusz odbudowy dla Węgier - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 korespondentka TVP w Brukseli Dominika Cosić. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Unia Europejska Europa sankcje sankcje Unii Europejskiej energetyka ropa naftowa GOSPODARKA embargo Węgry Viktor Orban

Węgry wciąż blokują embargo na import ropy z Rosji. Trwają negocjacje ws. sankcji UE

Przewodnicząca Komisji Europejskiej przeprowadza dziś od rana konsultacje z krajami członkowskimi w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej. Wkrótce ma ogłosić też wkrótce wideokonferencję o współpracy regionalnej z sąsiadami Węgier.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje Ursula von der Leyen Komisja Europejska Viktor Orban Węgry embargo ropa naftowa Beata Płomecka GOSPODARKA

Trwa spór ws. unijnego embarga na rosyjską ropę. Narada regionalna na prośbę Węgier

Przewodnicząca Komisji Europejskiej zorganizowała wideokonferencję w sprawie bezpieczeństwa dostaw ropy do Unii i rozwoju infrastruktury naftowej, jak chciały tego Węgry - informują unijni urzędnicy. Wszystko po to, by umożliwić postęp w negocjacjach w sprawie sankcji wobec Rosji i embarga na import ropy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Rosja sankcje wojna 2022 Węgry Budapeszt ropa naftowa embargo Beata Płomecka Viktor Orban Ursula von der Leyen

Węgry sojusznikiem Rosji? Szefowa KE spotka się z Viktorem Orbanem ws. embarga na import ropy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen leci dziś na Węgry, by spotkać się z premierem Viktorem Orbanem - poinformował rzecznik Komisji Eric Mamer. Dodał, że politycy będą rozmawiać na tematy związane z europejskim bezpieczeństwem dostaw energii. Chodzi o planowane embargo na import ropy z Rosji, na co Węgry nie chcą się zgodzić.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Węgry Ursula von der Leyen Viktor Orban

"Powinien pójść do okulisty". Jarosław Kaczyński dosadnie o postawie Viktora Orbana

- Sądzę, że to, co robi Viktor Orban, łączy się z nadzieją na odegranie jakiejś roli, jeżeli chodzi o doprowadzenia do końca tego konfliktu, ale sądzę, że to jest całkowicie ślepa uliczka - ocenił Jarosław Kaczyński w Radiu Plus zapytany o postawę premiera Węgier. - Kiedy premier Orban mówi, że on nie widzi dokładnie tego, co się zdarzyło w Buczy, to mu trzeba poradzić pójście do okulisty - skwitował.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Kaczyński Węgry Ukraina Rosja Viktor Orban wojna 2022 polityka serwis wschodni

"Nie jest za późno, aby przejść na właściwą stronę". MSZ Ukrainy rozlicza cyniczną politykę Węgier

Poparcie dla sankcji wobec Rosji, dostawy broni i budowanie jedności europejskiej - na tym - według władz w Kijowie - powinna polegać węgierska pomoc Ukrainie. Węgierskie władze tymczasem zapowiedziały, że będą płacić Kremlowi za gaz w rublach i nie poprą unijnego zakazu importu surowców energetycznych z Rosji. - Nigdy nie jest za późno, aby przejść na właściwą stronę historii - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Węgry Rosja Europa wojna 2022 Viktor Orban polityka

Zwycięstwo Orbana w wyborach na Węgrzech. Jacek Karnowski: zadziałał "efekt flagi"

- Wojna bezdyskusyjnie pomogła Orbanowi, także dlatego, że od 2013 r., od Majdanu relacje węgiersko-ukraińskie są bardzo złe. To także kwestia Węgrów na Zakarpaciu na Ukrainie. Węgrzy twierdzą, że są oni prześladowani, wskazują na konkretne przykłady - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski, redaktor naczelny tygodnika "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Europa ŚWIAT Rosja Ukraina wojna 2022 Węgry Viktor Orban Jacek Karnowski Mirosław Skowron

Marcin Kierwiński: zwycięstwo Viktora Orbana może bardziej zmobilizować polską opozycję

- Jeżeli wynik wyborczy na Węgrzech ma mieć jakiś wpływ na Polskę, to (...) może bardziej zmobilizować opozycję, żeby ze sobą bliżej i lepiej współpracowała - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Kierwiński (KO).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Marcin Kierwiński ŚWIAT Węgry Rosja wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni Viktor Orban sankcje Unii Europejskiej

Fidesz wygrywa kolejne wybory. Prof. Konarski: Orban wykorzystuje retorykę historyczną

- Idea Wielkich Węgier jest inteligentnym przykładem oddziaływania na elementy podprogowe historycznie. Viktor Orban to wykorzystuje. Zastanawiające jest dla mnie uleganie tej retoryce. To pokazuje, że jest wiele elementów uśpionych w węgierskich duszach, które w dużym stopniu są imperialne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Wawrzyniec Konarski, rektor Akademii Finansów i Biznesu Vistula.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wojna na Ukrainie wojna 2022 społeczeństwo Ukraina Węgry Viktor Orban ŚWIAT

"Tego obawia się Putin". Prezes PiS wskazuje, jakimi sankcjami uderzyć w Rosję

Wicepremier, prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", że w obecnej sytuacji najważniejsze jest odcięcie Rosji od dochodów ze sprzedaży ropy naftowej oraz konfiskata rosyjskich majątków za granicą. Podkreślał, że właśnie takich kroków obawia się reżim Władimira Putina i ludzie z nim związani.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Jarosław Kaczyński wywiad Polityka zagraniczna Polski Węgry Rosja wojna na Ukrainie POLSKA polityka