Polskie Radio
Section05
Viktor Orban

Maciejewski: rząd Zjednoczonej Prawicy jest skuteczny

- Rząd Zjednoczonej Prawicy jest na tyle skuteczny, że domaga się własnych interesów. Również do Węgier trafi przekaz, że Polacy są po tej samej stronie. Oby ta przyjaźń polsko-węgierska trwała nawet, gdyby na stanowisku premiera Węgier zabrakło Orbana - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Maciejewski, publicysta "Sieci".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA budżet ue Unia Europejska budżet unijny budżet UE 2021-2027 fundusze unijne Viktor Orban Antoni Trzmiel

"Jedyna konstrukcja walcząca z unijnym establishmentem". Prof. Gil ocenił działania Grupy Wyszehradzkiej

- Nadanie obecnego kształtu współpracy państw Grupy Wyszehradzkiej było dobrym posunięciem. Jej konsolidacja, przede wszystkim na osi Warszawa-Budapeszt, zdała egzamin - powiedział prof. Andrzej Gil, politolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Unia Europejska grupa wyszehradzka Mateusz Morawiecki Viktor Orban budżet unijny Bruksela budżet UE 2021-2027 ŚWIAT Europa

Szczyt UE. Do Węgier i Polski ws. zastrzeżeń do kwestii praworządności dołączyła Słowenia i Łotwa

Nie tylko Polska i Węgry, ale też Słowenia i Łotwa zgłosiły na szczycie UE zastrzeżenia ws. mechanizmu powiązania dostępu do funduszy unijnych z praworządnością - dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych. Po drugiej stronie barykady była Holandia. Nocne spotkania nie rozwiązały problemów.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska budżet UE 2021-2027 Mateusz Morawiecki Angela Merkel Viktor Orban

Węgierskie weto storpeduje przyjęcie planu budżetu UE? Ćosić: to nie są czcze pogróżki

- Przyjęcie planu unijnego budżetu to jeden z priorytetów niemieckiej prezydencji w Unii Europejskiej. Jeżeli będzie to powiązane z uzależnieniem unijnych funduszy od oceny praworządności, może to pokrzyżować Viktor Orban, który zagroził wetem - powiedziała Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Unia Europejska budżet unijny Antoni Opaliński Bruksela Węgry Viktor Orban Angela Merkel Niemcy

Szczyt V4 w Warszawie. Premier: chcemy pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach

- Grupa Wyszehradzka chce pomóc Unii Europejskiej w jej zmianach, w tym, co będzie się wiązało z przyszłością UE - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z szefami rządów Grupy. Szef polskiego rządu zaznaczył, że kraje V4 stoją na jednolitym stanowisku co do przyjętych konkluzji z czerwca 2018 r. o "braku możliwości przymusu państw, a jednocześnie konieczności ochrony zewnętrznych granic".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki grupa wyszehradzka polityka Czechy Słowacja Węgry Viktor Orban