Polskie Radio
Section05
Viktor Orban

Bruksela. Szczyt UE o Brexicie i strefie euro

Unijny szczyt w Brukseli bez przełomu w sprawie migracji. Kraje członkowskie podzielone. Europejscy liderzy ponad 3 godziny rozmawiali na ten temat podczas kolacji. Różnice zdań dotyczą nie tylko obowiązkowego podziału uchodźców, ale i tego, czy decyzja w sprawie reformy prawa azylowego ma zapaść jednomyślnie, czy też większością głosów. O szczycie UE w Brukseli mówili w audycji Debata Dnia Zuzanna Dąbrowska (Radio Maryja), Jakub Jałowiczor („Gość Niedzielny”) i Sebastian Gajewski (Centrum im. Ignacego Daszyńskiego).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Unia Europejska Brexit Wielka Brytania Londyn Mateusz Morawiecki Bruksela Viktor Orban

„Nie możemy dopuścić, by wojna PO-PiS szkodziła Polsce”

Prezydent Francji i kanclerz Niemiec zapowiedzieli, że w sprawie procedury przeciwko Polsce będą wspierać stanowisko Komisji Europejskiej. Z powodu głosowania sześciu europosłów PO nad rezolucją Parlamentu Europejskiego na temat sytuacji w Polsce z Platformy do PiS-u odeszło dwóch senatorów. O postępowaniu UE przeciwko Polsce oraz o francuskich śmigłowcach mówili w audycji Rozmowa PR24 Ireneusz Zyska (PiS) i Paweł Szramka (Kukiz’15).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Parlament Europejski Komisja Europejska Francja Węgry Viktor Orban

Relacje polsko-węgierskie. "Liczmy na siebie"

W piątek premier Węgier Victor Orban przyjechał z wizytą do Warszawy, gdzie spotkał się m.in. z premier Beatą Szydło. Jednym z omawianych tematów było też spotkanie Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą. Sprawę skomentowali goście "Śniadania w Trójce".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Beata Michniewicz Viktor Orban Beata Szydło Jarosław Kaczyński Andrzej Duda Jarosław Kalinowski Krzysztof Łapiński Grzegorz Długi Barbara Dolniak Joachim Brudziński Andrzej Halicki

Węgry: komentarze po wizycie Viktora Orbána w Warszawie

Spotkanie Viktora Orbána i Beaty Szydło w Warszawie było szeroko komentowane w prasie węgierskiej. Podkreślano jedność zdań w kwestiach kryzysu migracyjnego i sprawach unijnych. Najczęściej cytowano zdanie Orbána: "Mniej Brukseli, więcej państw narodowych" oraz wypowiedź Beaty Szydło, która stwierdziła, że droga obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji okazała się słuszna. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry POLSKA Warszawa Viktor Orban Beata Szydło prasa KOMENTARZ

Wspólne interesy i rozbieżności między Polska a Węgrami

Premier Węgier Viktor Orban przebywał w piątek w Warszawie. Głównym tematem rozmów z Beatą Szydło były relacje dwustronne między naszymi państwami, współpraca wyszehradzkiej czwórki oraz Wspólnoty Europejskiej. Premier Węgier powiedział, że Unia Europejska bez Polski i Węgier byłaby o wiele biedniejsza. O wizycie węgierskiego premiera w Polsce mówili w audycji W Gruncie Rzeczy Krzysztof Mazur (Klub Jagielloński) i Piotr Zaremba (Sieci).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Węgry Viktor Orban Unia Europejska Krzysztof Mazur Beata Szydło bezpieczeństwo energetyczne Rosja imigranci w Europie

"Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec"

- Viktor Orban traktowany jest jako nasz bliski sprzymierzeniec, ktoś, kto w wielu kwestiach podziela nasz punkt widzenia. Oczekiwania wobec jego wizyty są więc takie, że po raz kolejny podniesione zostanie to, co jest dla naszych państw ważne i co reprezentuje wspólny punkt widzenia tej części Unii Europejskiej – powiedział w audycji Gorący Temat prof. Łukasz Młyńczyk z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Odniósł się w ten sposób do wizyty premiera Węgier w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Viktor Orban Węgry Unia Europejska imigranci w Europie Rada Europejska Rosja

Viktor Orban w Warszawie. Komentarze ekspertów

- Viktor Orban jest znany na arenie europejskiej z tego, że popiera Polskę, ale jednocześnie potrafi wykorzystać zamieszanie wokół Polski do realizowania swoich interesów. Orban jest przede wszystkim premierem Węgier, a dopiero później przyjacielem Warszawy – powiedział w Polskim Radiu 24 Marcin Kędzierski z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. Skomentował w ten sposób wizytę węgierskiego premiera w Warszawie. Wizytę Orbana w Polsce komentował także dr Dominik Hejj - redaktor naczelny kropka.hu.
Zobacz więcej na temat:  Viktor Orban Węgry grupa wyszehradzka Beata Szydło imigranci w Europie Unia Europejska Rosja

Pracownicy delegowani. Rozmowy premierów Polski i Węgier

- Podczas spotkania premier Beaty Szydło z premierem Węgier Viktorem Orbanem - oprócz spraw bilateralnych, współpracy gospodarczej, infrastrukturalnej - tematem była także agenda europejska. Był to główny temat rozmów – powiedział w Rozmowie Polskiego Radia 24 rzecznik prasowy rządu Rafał Bochenek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Beata Szydło Viktor Orban Węgry grupa wyszehradzka Francja Unia Europejska imigranci w Europie