Redakcja Polska

Polscy europosłowie stanowczo o sankcjach wobec Rosji

19.04.2021 11:47
Polscy europosłowie stanowczo o sankcjach wobec Rosji za łamanie międzynarodowego prawa. Deputowani z którymi rozmawiała brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka są przede wszystkim zgodni, że budowa Nord Stream 2 powinna być zatrzymana. Europosłanka, była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga podkreśliła, że to projekt szkodliwy.
Audio
  • Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell mówi o pogarszających się relacjach z Rosją. Kontakty z Moskwą są dziś jednym z głównych tematów wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów, która rozpoczęła się przed 10.00. O szczegółach Beata Płomecka.
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneBotond Horvath / Shutterstock.com

- Państwa europejskie powinny zrozumieć, że Nord Stream 2 zagraża bezpieczeństwu Unii Europejskiej. Stanowi wzmacnianie reżimu, który wykonuje bardzo agresywne ruchy wobec naszego sąsiedztwa, ale i państw Unii Europejskiej, jak kraje bałtyckie i Polska. Ta odpowiedź w postaci natychmiastowego wstrzymania Nord Stream 2, biorąc pod uwagę, że to jest projekt szkodliwy, to byłby właściwy gest - powiedziała Anna Fotyga. Europosłanka, w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia Beatą Płomecką podkreśliła też, że sankcje wobec Rosji powinny być utrzymane i rozszerzane. Odparła też zarzuty między innymi Niemiec i Francji, że państwa Europy Środkowo-Wschodniej są zbyt radykalne w podejściu do Rosji. - Nie, nie jesteśmy. My po prostu mamy ogromne doświadczenie i nie kierujemy się priorytetem stosunków gospodarczych. Sprawy bezpieczeństwa są bardzo ważnym aspektem naszej analizy sytuacji - powiedziała Anna Fotyga.

Europoseł, były szef MSZ-tu Radosław Sikorski poparł postulat, by w przypadku kolejnej zmiany granic siłą Rosja została odcięta od systemu rozliczeń międzynarodowych SWIFT. Uważa też, że Unia powinna zmniejszyć zakupy ropy i gazu i objąć sankcjami kluczowych, rosyjskich oligarchów. Według polskiego deputowanego, Europa powinna również poważnie podejść do wspólnej polityki obronnej. Radosław Sikorski zaproponował powołanie brygady złożonej z ochotników, która zastąpiłaby nieefektywne europejskie grupy bojowe. - Tego ani gadaniem, ani dyplomacją nie da się załatwić. Putin testuje Zełeńskiego, Bidena i nas. I on będzie decydował w oparciu o twarde fakty, a nie o gadanie. Zastanawiam się od jakiegoś czasu co się musi stać, by Unia Europejska potraktowała swoje bezpieczeństwo serio - dodał europoseł Radosław Sikorski.

Sytuacja na Ukrainie i relacje z Rosją są jednym z tematów dzisiejszej wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych unijnych krajów. Moskwa jest krytykowana przez Unię za koncentrację wojsk przy granicy z Ukrainą i na nielegalnie zaanektowanym Krymie oraz za plany ograniczenia żeglugi przez Cieśninę Kerczeńską. Wspólnota apeluje też do Moskwy o zapewnienie dostępu lekarzy do opozycjonisty Aleksieja Nawalnego, który przebywa w kolonii karnej i którego stan jest oceniany jako krytyczny.


IAR/dad

Zobacz więcej na temat: Rosja Ukraina Unia Europejska

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska jedzie do Donbasu

19.04.2021 08:43
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przyjedzie dzisiaj na Ukrainę. Jak informuje Kancelaria Sejmu, będą jej towarzyszyli parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego. W programie pobytu jest wyjazd do Donbasu. - Wyrażenie solidarności z Ukrainą i przeciwstawienie się rosyjskiej agresji to główne cele wyjazdu na Ukrainę parlamentarzystów państw Trójkąta Lubelskiego - powiedziała Małgorzata Gosiewska. Chcemy, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama - podkreśliła.

"Der Spiegel": na Krymie powstał ogromny rosyjski obóz wojskowy

19.04.2021 09:55
W ciągu ostatnich tygodni Rosja zbudowała ogromny prowizoryczny obóz wojskowy na Krymie - poinformował w weekend niemiecki tygodnik "Der Spiegel", opierając się na nowych zdjęciach satelitarnych. Na miejscu jest ponad 1000 wojskowych pojazdów.