X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska jedzie do Donbasu

19.04.2021 08:43
Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska przyjedzie dzisiaj na Ukrainę. Jak informuje Kancelaria Sejmu, będą jej towarzyszyli parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego. W programie pobytu jest wyjazd do Donbasu. - Wyrażenie solidarności z Ukrainą i przeciwstawienie się rosyjskiej agresji to główne cele wyjazdu na Ukrainę parlamentarzystów państw Trójkąta Lubelskiego - powiedziała Małgorzata Gosiewska. Chcemy, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama - podkreśliła.
Audio
  • Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska jedzie do Donbasu. Materiał Pawła Buszki (IAR)
Małgorzata Gosiewska
Małgorzata GosiewskaPR24/AK

Od poniedziałku do soboty wicemarszałek Gosiewska będzie przebywać z wizytą na Ukrainie. W wyjeździe udział wezmą także parlamentarzyści państw Trójkąta Lubelskiego: pierwszy zastępca przewodniczącego Rady Najwyższej Ukrainy Rusłan Stefańczuk oraz wiceprzewodniczący litewskiego Seimasu Paulis Saudargas.

Centrum Informacyjne Sejmu zaznaczyło, że wizyta związana jest z "dynamicznie zmieniającą się sytuacją w regionie".

Gosiewska powiedziała , że podczas wizyty na Ukrainie uda się do Donbasu, w rejon strefy konfliktu ukraińsko-rosyjskiego. - Po pierwsze, żeby wyrazić solidarność z Ukrainą, po drugie, żeby przeciwstawić się rosyjskiej agresji, żeby Ukraina wiedziała, że nie jest sama, a (prezydent Rosji) Władimir Putin, by miał świadomość, że kolejne działania wymierzone w Ukrainę spotkają się ze zdecydowanym protestem - powiedziała wicemarszałek Sejmu.

W planach wizyty odwiedzenie miejsc pochówku Polaków

Dodała, że odwiedzi też miejsca, gdzie pochowani są Polacy zamordowani przez NKWD w 1940 roku na Ukrainie, m.in. Polski Cmentarz Wojenny w Kijowie-Bykowni. To czwarta nekropolia upamiętniająca polskie ofiary NKWD, po cmentarzach w Lesie Katyńskim, Charkowie i Miednoje.

Gosiewska pytana - w nawiązaniu do wyjazdu na Ukrainę w formacie Trójkąta Lubelskiego - czy wizyta będzie zwieńczona wspólnym stanowiskiem lub dokumentem, odarła, że na pewno będzie wspólne oświadczenie parlamentarzystów z Polski, Litwy i Ukrainy.

Pierwszy taki wyjazd

- To jest pierwszy taki wyjazd w ramach formatu Trójkąta Lubelskiego, w koncepcji parlamentarnej, strona ukraińska już na sam pomysł zareagowała z dużym entuzjazmem, mówiąc wprost, że ma nadzieję, że taka aktywność powstrzyma dalszą eskalację (konfliktu) - zaznaczyła wicemarszałek Sejmu.

Przekazała, że wyjazd na Ukrainę razem z przedstawicielami parlamentów Litwy i Ukrainy był jej inicjatywą.

Napięcie między Ukrainą a Rosją rośnie od czasu, gdy Moskwa zarządziła pod koniec marca koncentrację wojsk w pobliżu wschodniej granicy Ukrainy. W czwartek rosyjskie i ukraińskie okręty były zaangażowane w starcie w pobliżu wybrzeża Krymu.

Rosja gromadzi armie przy granicy z Ukrainą

Jak podał kilka dni temu ukraiński wywiad wojskowy, według stanu z początku marca przy granicy ukraińskiej rozlokowane były siły zbrojne Rosji w składzie dwóch armii sił powietrznych, obrony powietrznej oraz Floty Czarnomorskiej, a w stanie gotowości było 28 batalionowych grup taktycznych na orłowsko-woroneskim, dońskim i krymskim kierunku operacyjnym. Łącznie rozlokowanych było 89 tys. żołnierzy. Wywiad twierdzi, że orientacyjnie zakończenie rozlokowywania rosyjskich sił i sprzętu w pobliżu granicy z Ukrainą i na zaanektowanym Krymie oczekiwane jest 20 kwietnia, a liczebność składu osobowego do tej daty powinna się zwiększyć do 110 tys. osób.

Z kolei jak podał portal Gazeta.ru, dwa rosyjskie okręty desantowe, które w sobotę przepłynęły przez Bosfor, wpłynęły w niedzielę na Morze Czarne; oczekiwane są dwa następne. Na Morzu Czarnym jest już 15 mniejszych jednostek, które przybyły z Morza Kaspijskiego.

Patrole NATO

Jak pisze "The Sunday Times", od początku kwietnia samoloty zwiadowcze RAF RC-135 Rivet Joint wykonały osiem misji nad Ukrainą w celu monitorowania rosyjskiej komunikacji wojskowej. W nadchodzącym tygodniu cztery odrzutowce RAF Typhoon polecą z bazy RAF Lossiemouth do Rumunii, by wziąć udział w NATO-wskich patrolach powietrznych nad Morzem Czarnym, a latem setki brytyjskich żołnierzy udadzą się na Ukrainę na wspólne ćwiczenia z siłami straży granicznej tego kraju.

"The Sunday Times" podał też, że w obliczu rosnącego napięcia między Ukrainą a Rosją brytyjskie okręty wojenne zostaną skierowane w maju na Morze Czarne.

Trójkąt Lubelski jest formatem współpracy trójstronnej między Polską, Litwą i Ukrainą. Powołany został w 2020 r., a jego celem jest pogłębianie współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między tymi państwami oraz wspieranie euroatlantyckich dążeń Ukrainy.


IAR/PAP/dad

Wiceszef MSZ: jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji, odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów

17.04.2021 10:57
Oczekujemy ze spokojem na oficjalną informację dotyczącą zapowiadanej decyzji o wydaleniu polskich dyplomatów z Moskwy; jesteśmy przygotowani na kroki odwetowe Rosji i odniesiemy się do nich po uzyskaniu szczegółów - powiedział wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk.

Czechy wydalają rosyjskich dyplomatów. Rzeczniczka MSZ Rosji: "dobrze wiedzą", jakie będą tego skutki

18.04.2021 11:12
Rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa powiedziała komentując zapowiedziane przez władze czeskie wydalenie dyplomatów rosyjskich, że Czechy "dobrze wiedzą", jakie będą skutki tego kroku. Czeski premier Andrej Babisz oraz wicepremier, szef MSW i p.o. ministra spraw zagranicznych Jan Hamaczek poinformowali w sobotę o wydaleniu z Czech 18 rosyjskich dyplomatów, którzy zostali zidentyfikowani jako oficerowie służb specjalnych Rosji.

Rosja przerzuca kolejne okręty na Morze Czarne

18.04.2021 14:18
Dwa rosyjskie okręty desantowe, które w sobotę przepłynęły przez Bosfor, wpłynęły w niedzielę na Morze Czarne - podał portal Gazeta.ru. Oczekiwane są dwa następne. Na Morzu Czarnym jest już 15 mniejszych jednostek, które przybyły z Morza Kaspijskiego.