X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Polska w TSUE. Rozprawa potwierdziła zastrzeżenia w sprawie mechanizmu warunkowości

12.10.2021 14:45
Rozprawa w unijnym Trybunale Sprawiedliwości dotycząca przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii praworządnościowych potwierdziła zastrzeżenia Polski - tak uważa pełnomocnik rządu Bogusław Majczyna. Wczoraj i dziś w Trybunale w Luksemburgu zorganizowano rozprawę dotyczącą zaskarżonych przez Polskę i Węgrów przepisów. 
Audio
  • Polska wskazywała w unijnym Trybunale Sprawiedliwości w Luksemburgu na brak przewidywalności przepisów uzależniających wypłatę funduszy od kwestii związanych z praworządnością. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
Trybunał Sprawiedliwości UE - zdjęcie ilustracyjne
Trybunał Sprawiedliwości UE - zdjęcie ilustracyjneShutterstock/nitpicker

- Te pytania, która padały do unijnych instytucji potwierdziły szereg wątpliwości, które Polska podnosiła w swojej skardze dotyczących braku precyzji definicji zawartych w zaskarżonym rozporządzeniu, w szczególności definicji państwa prawnego, dotyczących braku przewidywalności jeśli chodzi o stosowanie tych przepisów, dotyczących bardzo szerokiego marginesu uznania instytucji unijnych przy stosowaniu tego rozporządzenia - powiedział w przerwie rozprawy pełnomocnik polskiego rządu.

Bogusław Majczyna podkreślił, że są to kwestie bardzo istotne, ale otwarte pozostaje pytanie jak tę sprawę ocenią sędziowie. - Zobaczymy, czy Trybunał uzna, że ta ogólnikowość rozporządzenia jest na tyle duża, że nie spełnia wymagań wynikających z traktatów, z zasady pewności prawa i wtedy stwierdzi nieważność tego rozporządzenia, czy jednak pójdzie tą drogą, że mimo że przepisy są mało precyzyjne, to będą mogły być precyzowane w praktyce i ostatecznie w drodze kolejnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości - skomentował pełnomocnik polskiego rządu. Wyraził oczekiwanie, że Trybunał przychyli się do wniosku Polski o stwierdzenie nieważności rozporządzenia. - Mam nadzieję, że Trybunał jednak uzna, że te wady są na tyle istotne, te przepisy są tak źle skonstruowane, tak ogólne, że trzeba stwierdzić ich nieważność, ale zobaczymy, musimy poczekać jeszcze kilka miesięcy na wyrok - powiedział pełnomocnik polskiego rządu.

Zgodnie z procedurami najpierw będzie opublikowana opinia rzecznika generalnego Trybunału, co ma nastąpić jeszcze tej jesieni. Opinia nie będzie wiążąca, ale może być wskazówką dla sędziów. A później po kilku, kilkunastu tygodniach pełny skład Trybunału Sprawiedliwości ogłosi orzeczenie w sprawie przepisów uzależniających wypłatę unijnych funduszy od kwestii związanych z praworządnością.


IAR/dad

Londyn: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał Nagrodę Literacką 2021

12.10.2021 12:30
Jan Stanisław Witkiewicz został laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie.

Były szef Rady Konstytucyjnej: francuskie sądy najwyższe mają podobne stanowisko do polskiego TK

12.10.2021 12:54
Polski Trybunał Konstytucyjny właśnie orzekł, że niektóre artykuły Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z konstytucją Polski; jego rozumowanie jest klasyczne i budzące szacunek; we Francji sądy najwyższe mają podobne stanowisko – pisze były sekretarz generalny Rady Konstytucyjnej Jean-Eric Schoettl.