X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Londyn: Związek Pisarzy Polskich na Obczyźnie przyznał Nagrodę Literacką 2021

12.10.2021 12:30
Jan Stanisław Witkiewicz został laureatem dorocznej Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie.
Regent Street w Londynie; zdjęcie ilustracyjne
Regent Street w Londynie; zdjęcie ilustracyjneForum/Simon Vollmeyer/imageBROKER

O uhonorowaniu Jana Stanisława Witkiewicza Nagrodą Literacką ZPPnO za całokształt twórczości pisarskiej poinformowała pisarka dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z Wilmington w USA, która jest w gronie jurorów, przyznających tę nagrodę.

Jan Stanisław Witkiewicz jest pisarzem i publicystą, krytykiem muzycznym i baletowym, fotografem i kuratorem.

"Pisarz otrzymuje nagrodę Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie, siedemdziesiątą w historii, za wybitne zasługi w popularyzacji baletu i kultury muzycznej w Polsce oraz w utrwalaniu wysokich standardów artystycznych na świecie – podano w komunikacie jury.

Jeden z najwybitniejszych znawców kultury baletowej

Według oceny jurorów książki Jana Stanisława Witkiewicza o balecie, wydawane w języku polskim i niemieckim, tłumaczone również na angielski, pisane pięknym, klarownym, jasnym językiem zyskują mu uznanie i szacunek wśród artystów na całym świecie.

Kilkadziesiąt książek, które opublikował stawia go - wedle jury - w rzędzie najwybitniejszych znawców kultury baletowej.

Urodził się 24 czerwca 1955 r. w Zbąszyniu w Wielkopolsce. Od 1978 r. publikuje w miesięcznikach i tygodnikach kulturalnych. W latach 1994–1998 był związany z tygodnikiem "Wiadomości Kulturalne", m.in. jako zastępca redaktora naczelnego Krzysztofa Teodora Toeplitza, przez lata był też felietonistą "Rzeczpospolitej".

Kurator wielu wystaw w Polsce i Europie

Zajmuje się również fotografią artystyczną. Był również kuratorem wystaw w Polsce, Austrii, Niemczech i na Litwie. W latach 1981-2002 przebywał, z przerwami, na emigracji w Szwajcarii, zaś od 2017 r. mieszka w Berlinie. Jest członkiem Związku Pisarzy Polskich.

Jan Stanisław Witkiewicz jest autorem prawie czterdziestu publikacji książkowych, które ukazały się w Polsce i poza jej granicami. Twórczość pisarską rozpoczął od przygotowania tomu "Witkacy i Witkiewiczowie" (Wydawnictwo Pocublice, Berno 1982). Temat ten kontynuował wydając czternaście lat później "Portrety Witkacego z kolekcji Jana Stanisława Witkiewicza" (wydawnictwo Wratislavia Cantas, Wrocław 1996).

Kilkanaście innych ważnych książek w dorobku laureata to: "Leksykon operowy", Balet w Polsce", "W muzycznej przestrzeni", "Balet romantyczny w grafice", "Malarze tańca", "Muzyka i taniec". W dorobku twórcy są także książki biograficzne poświęcone takim postaciom, jak m.in. Maria Krzyszkowska, Ewa Michnik, Witold Gruca, Leon Wójcikowski, Vladimir Malakhov, Rudolf Nurejew, Shoko Nakamura, Beatrice Knop czy Dinu Tamazlacaru. Witkiewicz wydaje w wydawnictwie Iskry; jest autorem największej liczby opublikowanych tam tytułów. Pisze w języku polskim i niemieckim.

W 2013 r. otrzymał zaproszenie z Wydawnictwa Theater der Zeit do przygotowania jubileuszowego albumu podsumowującego dziesięć lat pracy Vladimira Malakhova z największym w Niemczech i jednym z najlepszych zespołów na świecie Staatsballett Berlin. To wydawnictwo zapoczątkowało trwającą do dziś stałą współpracę polskiego pisarza i publicysty z prestiżowym wydawcą.

W 70. roku istnienia Nagrody Literackiej Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, Jana Stanisława Witkiewicza uhonorowało jury w składzie: przewodnicząca Regina Wasiak-Taylor – prezes ZPPnO; ks. prof. Janusz Ihnatowicz – Houston, USA; dr Adam Wierciński – Opole; dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm –Wilmington, USA.

Uroczyste wręczenie Nagrody ZPPnO odbędzie się 29 kwietnia 2022 roku we Wrocławiu w Międzynarodowym Dniu Tańca. 

PAP/dad

Film krótkometrażowy polonijnego ucznia prezentowany na festiwalu na Times Square

12.10.2021 09:13
Film krótkometrażowy Lexa Szymczyka "Memento Mori" wyróżniono niedzielną prezentacją w jednym z kin przy nowojorskim Times Square podczas największego na świecie festiwalu filmowego licealistów. Dzieło polonijnego ucznia znalazło się w grupie wyselekcjonowanej przez jurorów z ponad 2500 nadesłanych tytułów.