X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wiceszef MSZ: możemy mieć nadzieję, że rozmowa prezydentów USA i Rosji przyczyni się do deeskalacji napięcia

07.12.2021 09:30
Możemy mieć nadzieję, że wtorkowa wideorozmowa prezydentów USA i Rosji Joe Bidena i Władimira Putina przyczyni się do deeskalacji napięcia na granicy rosyjsko-ukraińskiej - powiedział PAP wiceszef MSZ Paweł Jabłoński. Według niego działania wobec Kremla powinny być zdecydowane.
Audio
  • Na wtorek zaplanowano rozmowę prezydentów Rosji i Stanów Zjednoczonych. Materiał Macieja Jastrzebskiego (IAR)
Joe Biden i Władimir Putin będą rozmawiać głównie na temat statusu Ukrainy
Joe Biden i Władimir Putin będą rozmawiać głównie na temat statusu UkrainyMikhail Metzel, PAP

Jak informował Biały Dom, Biden wyrazi obawy, związane z obecnością rosyjskich wojsk przy granicy z Ukrainą i potwierdzi poparcie USA dla integralności terytorialnej Ukrainy. Przywódcy mają też rozmawiać o stabilności strategicznej, kwestiach cybernetycznych i regionalnych.

Wiceszef MSZ zapytany, czego można spodziewać się po rozmowie przywódców USA i Rosji - czy jest szansa na realne wpłynięcie przez Bidena na politykę Kremla m.in. w sprawie kryzysu migracyjnego czy wobec Ukrainy, zastrzegł, że trudno do końca przewidywać, co się zdarzy. - Natomiast z całą pewnością możemy mieć nadzieję, że to wirtualne spotkanie będzie miało przynajmniej pewien pozytywny wpływ, że przyczyni się do deeskalacji tego napięcia, które jest związane z koncentracją wojsk na granicy rosyjsko-ukraińskiej, że przyczyni się do tego, że Kreml odejdzie od tych agresywnych działań, od agresywnej retoryki, agresywnych metod postępowania wobec Ukrainy, od działań także dezinformacyjnych i podgrzewania atmosfery - powiedział wiceszef MSZ.

- Mamy nadzieję, że Stany Zjednoczone będą w tej sprawie działać w sposób zdecydowany i w sposób taki, który doprowadzi do tego, że Rosja się z tego wycofa, a nie, że to np. Stany Zjednoczone czy NATO albo UE miałyby się wycofywać ze swojej polityki wobec Rosji, bo ta polityka dotychczasowa - jeśli można by coś jej zarzucić - to raczej zbyt małe zdecydowanie - stwierdził Jabłoński.

Jabłoński: wobec Putina trzeba być zdecydowanym

Według niego, trzeba być wobec Putina zdecydowanym i kontynuować działania o charakterze sankcyjnym.

Jabłoński zaznaczył, że Polska bardzo negatywnie ocenia zmianę polityki Stanów Zjednoczonych dokonaną na początku tego roku i odejście od decyzji o nałożeniu sankcji na podmioty współdziałające przy budowie gazociągu Nord Stram 2.

- To był bardzo poważny błąd i mamy nadzieję, że ten błąd nie będzie powtarzany, że będzie tutaj działanie zdecydowane. Prezydent Stanów Zjednoczonych zapowiadał zdecydowane działania, mamy nadzieję, że one rzeczywiście będą miały miejsce - powiedział Jabłoński.

Zapytany, czy amerykańska administracja konsultowała się ze stroną polską przed rozmową Bidena i Putina, ponieważ można domniemywać, że przywódcy USA i Rosji poruszą temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, odpowiedział: "Tak, utrzymujemy stały kontakt ze Stanami Zjednoczonymi, Amerykanie są na bieżąco informowani o tym, co się dzieje, my też wskazujemy na kwestie, które są szczególnie istotne w tej sprawie".

Wiceszef MSZ podkreślił, że nie ma żadnych wątpliwości, że bez wsparcia Putina "ta akcja, którą organizuje Łukaszenka i jego służby po prostu nie byłaby możliwa".


PAP/dad