Redakcja Polska

Wyspy Kurylskie, Karelia oraz Królewiec nie należą do Federacji Rosyjskiej

08.03.2022 12:41
Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy przypomina o terytoriach sąsiednich państw, które Rosyjska Federacja okupuje od wielu lat.
Kaliningrad
KaliningradBelikart/Shutterstock.com

Według ukraińskiego źródła, Japonia czyni starania w sprawie rozwiązania kwestii Wysp Kurylskich, które okupuje Federacja Rosyjska. Japoński premier Kishida Fumio podkreślił, że kwestia Wysyp Kurylskich nie jest ostatecznie rozstrzygnięta. Ukraińskie Centrum Przeciwdziałania dezinformacji przypomina, że Tokio od lat prowadzi spór o Wyspy Kurylskie z Moskwą. Ukraińskie Centrum podkreśla, że Rosja okupuje terytorium wysp od 1945 roku.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy przypomina również o innych terytoriach, które historycznie należały do innych państw. Na stornie internetowej Centrum wymieniono:

Karelię – prowincję Finlandii, której część po porażce w wojnie zimowej 1939-1940 Finlandia przekazała Związkowi Sowieckiemu.

Kaliningrad (1946 Konigsberg) – w przeszłości miasto w Prusach zajęte przez wojska sowieckie w czasie II wojny światowej. 17 września 1945 roku Prusy przyłączono do Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich.

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji podkreśla, że Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich przestał istnieć w 1991 roku.


Źródło: 24ua news ukraine/АР

Wojna na Ukrainie. Szef sztabu rosyjskiej 41 armii gen. Witalij Gierasimow zginął pod Charkowem

08.03.2022 10:55
W walkach na przedmieściach Charkowa zginął general major Witalij Gierasimow, szef sztabu rosyjskiej 41 armii - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform powołując się na ukraińskie ministerstwo obrony. Według agencji w walkach z wojskami ukraińskimi zginęło lub zostało rannych także wielu innych wysokich rangą oficerów rosyjskich.

W Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia. Zełenski: trwa ludobójstwo

08.03.2022 12:31
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej samolotów i sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat.