Polskie Radio
Section05
Kaliningrad

Kaliningrad coraz większym problemem Moskwy? Dowódca sił NATO na Litwie: to Rosjanie muszą się martwić

- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
Zobacz więcej na temat:  Europa Litwa Rosja Kaliningrad NATO

Kaliningrad coraz większym problemem dla Rosji? Dowódca sił NATO na Litwie wyjaśnia

- Myślę, że Kaliningrad (obwód królewiecki) nadal jest problemem dla NATO, ale wstąpienie do Sojuszu Finlandii i zbliżające się wstąpienie Szwecji całkowicie zmieniają układ sił w regionie Morza Bałtyckiego. To Rosjanie muszą martwić się o wzmacnianie tego obszaru - ocenił w rozmowie z portalem LRT dowódca Jednostki Integracji Sił NATO (NFIU) na Litwie, pułkownik Peter Nielsen.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Litwa Rosja Kaliningrad NATO

Litwa: parlamentarzyści chcą nazwy zmiany Kaliningradu na litewski odpowiednik Królewca

Parlamentarzyści na Litwie chcą w języku litewskim zmiany nazwy miasta Kaliningrad na litewski odpowiednik Królewca. Byłoby to odrzuceniem radzieckiej spuścizny oraz gestem solidarności z Polską, która zdecydowała się na podobny krok. Dwoje deputowanych zwróciło się wczoraj w tej sprawie do Państwowej Komisji Języka Litewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Litwa Rosja Kaliningrad Królewiec

TYLKO U NAS Dwa rosyjskie masowce kotwiczą w pobliżu polskiej granicy i infrastruktury krytycznej. "Są zagrożeniem, to prowokacja"

WL Totma i WL Kirillov to dwa rosyjskie masowce, które od września 2022 r. pozostają w bezruchu na Bałtyku na północ od Rozewia. Statki zakotwiczone zostały tuż przy granicy z wodami terytorialnymi Polski. Oficjalnie czekają na załadunek. Jednostkom stale przygląda się straż graniczna i ochrona platformy wiertniczej należącej do spółki Lotos Petrobaltic. Zdaniem władz tej ostatniej "to zachowanie prowokacyjne ze strony Rosji".
Zobacz więcej na temat:  Morze Bałtyckie Bałtyk POLSKA Rosja Kaliningrad służby i bezpieczeństwo

"Jest stabilnie i spokojnie". St. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z SG o sytuacji na granicy z Rosją

- Na polskiej granicy z Rosją w tej chwili jest stabilnie i spokojnie - powiedziała w Programie 1 Polskiego Radia st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z Komendy Głównej Straży Granicznej. O sytuacji na wschodzie Polski mówili też rzecznicy podlaskiego i warmińsko-mazurskiego oddziału SG.
Zobacz więcej na temat:  granica służby i bezpieczeństwo Rosja Kaliningrad lewica Magdalena Ogórek Ukraina wojna 2022 POLSKA straż graniczna

"Nasze działania mają charakter wyprzedzający". Wiceszef MON o zaporze na granicy z Rosją

- Zaangażowanie państw NATO na Ukrainie jest ciągłe i na wysokim poziomie. Próba destablizacji kolejnego fragmentu pogranicza, w obwodzie królewieckim, mogłaby wskazywać na chęć odciągnięcia uwagi od granicy polsko-ukraińskiej - powiedział w Polskim Radiu 24 wiceszef MON Wojciech Skurkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wojciech Skurkiewicz Ministerstwo Obrony Narodowej Rosja wojna na Ukrainie granica Kaliningrad służby i bezpieczeństwo

"To przykład postawy prorosyjskiej. Wstydźcie się!". Błaszczak o krytykowaniu zapory na granicy z Rosją

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak odniósł się do krytyki, z jaką spotkała się informacja o budowie zapory na granicy polsko-rosyjskiej. Jak wskazał, "krytyka uszczelniania granicy z Rosją to wyraźny przykład prorosyjskiej postawy ze strony opozycji. Wstydźcie się!".
Zobacz więcej na temat:  Rosja Kaliningrad wojna na Ukrainie obwód kaliningradzki POLSKA wojna na Ukrainie Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak