X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Zbigniew Rau: przemówienie Andrzeja Dudy w Kijowie nowym rozdziałem w relacjach polsko-ukraińskich

24.05.2022 11:02
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy ma charakter historyczny, strategiczny. Otwiera zupełnie nowy, jak dotąd najlepszy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich – uważa szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że najlepsze są sojusze, na które pracuje się pokoleniami.
Andrzej Duda w Najwyższej Radzie Ukrainy
Andrzej Duda w Najwyższej Radzie UkrainyFot.: KPRP/Jakub Szymczyk

Szef resortu spraw zagranicznych we wtorek w Radiu Łódź odniósł się do wizyty prezydenta Dudy w Kijowie, który w niedzielę wygłosił orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju po rosyjskiej agresji.

W ocenie Raua przemówienie prezydenta miało charakter historyczny i strategiczny. - Otwiera zupełnie nowy - jestem przekonany - jak dotąd najlepszy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich. Od tego, co zapiszemy jako Ukraińcy i Polacy w tym rozdziale będzie zależeć przyszłość naszych relacji. Jestem przekonany, że najlepsze są sojusze i takie związki instytucjonalne między państwami, takie unie, które nie powstają z dnia na dzień. Tylko takie, na które pracują dekady, a czasem pokolenia wspólnych wysiłków. Nasza unia polsko-litewska, to była unia, na którą pracowały pokolenia polityków, ale także społeczeństw obydwu tych narodów. To była unia wielu narodów, w tym oczywiście narodu ruskiego, dziś byśmy powiedzieli ukraińskiego - zaznaczył.

Rozkwit relacji Kijów-Warszawa

Wskazał przy tym, że w obecnych relacjach z Ukrainą sprawdza się nie tylko to, co deklarują politycy, ale także to, jakie są autentyczne relacje między społeczeństwami - ekonomiczne, kulturalne, tożsamościowe. - Jeśli patrzymy na to z tej perspektywy, to rzeczywiście wygląda to coraz lepiej - dodał szef MSZ.

Mówił też o swojej wtorkowej wizycie w Berlinie. Poinformował, że spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec będzie w dużej części poświęcone niemieckiej polityce wschodniej, która – jak stwierdził Rau – "mówiąc delikatnie nie jest sukcesem".

Jego zdaniem, wnioski z wojny na Ukrainie wyciągają Finlandia i Szwecja, które zgłosiły akces do NATO. "NATO to najsilniejszy pakt wojskowy w dziejach świata, ale z drugiej strony to pakt całkowicie obronny. To oznacza, że sama przynależność do paktu to najlepsza z możliwych gwarancji zachowania bezpieczeństwa, niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. A więc temu przeciwko czemu w naszej części Rosja zdecydowanie występuje" – podkreślił minister spraw zagranicznych.


PAP/IAR/dad

Andrzej Duda: NATO musi być twarde, NATO musi wzmocnić wschodnią flankę

23.05.2022 12:00
NATO musi być twarde, NATO musi wzmocnić wschodnią flankę, NATO musi prowadzić konsekwentną politykę obrony poprzez odstraszanie potencjalnego napastnika, jakim jest Rosja – powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy.

Niemieckie media: rząd Olafa Scholza blokuje dostawę Marderów na Ukrainę

23.05.2022 14:41
Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty na Ukrainę. Według mediów, rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaperzecza. Opozycja jest oburzona.