Redakcja Polska

"Ukraina może być przyczółkiem do ataku Rosji na kolejne kraje". Wołodymyr Zełenski ostrzega Zachód

05.07.2022 14:51
Nie można wykluczać, że władze Rosji traktują Ukrainę jako przyczółek do atakowania kolejnych krajów sąsiednich - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski we wtorek podczas obrad okrągłego stołu tygodnika "The Economist".
ISW: Rosja szykuje się do przerwy operacyjnej; Ukraińcy atakują nową bronią z Zachodu
ISW: Rosja szykuje się do przerwy operacyjnej; Ukraińcy atakują nową bronią z ZachoduSERGEI ILNITSKY/PAP/EPA

- Nikt nie może wykluczyć tego, że władze Rosji planują inwazję na terytorium kolejnego sąsiada - powiedział Zełenski. Ocenił, że odpowiedzią na zagrożenia ze strony Rosji, które pojawiły się po 2014 roku, powinno się stać jeszcze większe zjednoczenie Europy i skuteczne gwarancje bezpieczeństwa.

Zełenski mówił, że część krajów europejskich wcześniej wierzyła deklaracjom władz rosyjskich o tym, że Moskwa zrezygnowała z agresywnej polityki. Wzywając do jedności, Zełenski wskazał, że część firm zachodnich próbuje obejść sankcje przeciwko Rosji. Nadal też istnieją powiązania z zachodnim systemem bankowym i "Moskwa wciąż ma nadzieję, że oszuka świat zachodni" - powiedział.

Zaapelował o gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy, które byłyby skuteczne nawet w sytuacji, gdy kraj nie jest członkiem NATO. - Europa powinna stać się niezależna od Rosji, od jej możliwości wywierania presji na nas wszystkich i każdego z osobna - powiedział ukraiński prezydent.


PAP/dad

Piotr Gliński: Polska gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy

05.07.2022 08:00
Polska jest gotowa do odegrania aktywnej roli w odbudowie Ukrainy. Taką deklarację złożył wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. W szwajcarskim Lugano bierze on udział w międzynarodowej konferencji, poświęconej odbudowie Ukrainy. W spotkaniu uczestniczą przedstawiciele ponad 40 państw i około 20 organizacji międzynarodowych.

Swiatłana Cichanouska: zamykanie polskich szkół jest zemstą za wsparcie demokratycznej Białorusi

05.07.2022 14:00
Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska powiedziała, że zamykanie polskich szkół na Grodzieńszczyznie jest zemstą za wspieranie przez Polskę demokratycznej Białorusi. W Biurze Fundacji "Białoruski Dom" odbyło się spotkanie dotyczące reżimu Łukaszenki oraz agresji Rosji na Ukrainę.