Redakcja Polska

Wołodymyr Zełenski w porcie w Czarnomorsku. "Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża"

29.07.2022 13:40
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził port w Czarnomorsku w pobliżu Odessy, gdzie trwa załadunek zboża na statek, który ma być pierwszą jednostką wypuszczoną z ukraińskich portów po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji. Po układzie podpisanym przez Ukrainę, Rosję, Turcję i ONZ, eksport ukraińskiego zboża ma znowu stać się możliwy.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do unijnych przywódców o zaostrzenie sankcji wobec Rosji
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do unijnych przywódców o zaostrzenie sankcji wobec Rosjipresident.gov.ua

"Jesteśmy gotowi na eksport ukraińskiego zboża. Czekamy na sygnały od naszych partnerów do rozpoczęcia transportu. Ważne jest, abyśmy pozostali gwarantem światowego bezpieczeństwa żywnościowego. Podczas gdy inni, blokując Morze Czarne, odbierają życie w innych krajach, my pozwalamy przetrwać - napisał Wołodymyr Zełenski na Facebooku.

Najpierw gwarancje

Podczas wizyty w porcie ukraiński przywódca powiedział, że jego kraj oczekuje gwarancji bezpieczeństwa ze strony ONZ i Turcji. Dopiero po otrzymaniu takich gwarancji uruchomiony zostanie eksport zboża z portów nad Morzem Czarnym.

Zgodnie z porozumieniem w sprawie bezpiecznego korytarza, Czarnomorsk ma być pierwszym portem, z którego zostanie wyeksportowane ukraińskie zboże. Do rej pory droga morska była zablokowana przez rosyjską flotę.

Porozumienie i ostrzał

22 lipca przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisali z Turcją i ONZ dwie oddzielne "lustrzane" umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego. Zawarte w Stambule porozumienie ma zagwarantować bezpieczne korytarze morskie do Odessy, Czarnomorska i Piwdennego. Według ONZ pełne wdrożenie porozumienia zajmie kilka tygodni.

23 lipca przed południem, kilkanaście godzin po rozmowach w Stambule, rosyjska armia zaatakowała Odeski Morski Port Handlowy pociskami manewrującymi typu Kalibr. Dwie rakiety zestrzeliła ukraińska obrona przeciwlotnicza, a dwa pociski trafiły w obiekty infrastruktury portowej. Kilka osób zostało rannych.

IAR/ho

Grupa Wagnera walczy we wschodniej Ukrainie jak regularne wojska

29.07.2022 09:42
Rosyjska prywatna firma wojskowa Grupa Wagnera jest najprawdopodobniej odpowiedzialna za działania wojskowe w wyznaczonych sektorach linii frontu we wschodniej Ukrainie, walczy w podobny sposób jak regularne wojska - poinformował w piątek brytyjski resort obrony w codziennej aktualizacji wywiadowczej.

"Propaganda u nas działa", "wszędzie jest kiepsko". Polski wywiad przechwycił rozmowę rosyjskich żołnierzy

29.07.2022 11:04
Rzeczywista sytuacja w rosyjskim wojsku podczas napaści na Ukrainę ukazuje się z kolejnej rozmowy żołnierzy agresora przechwyconej i upublicznionej przez Agencję Wywiadu - powiedział PAP rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

Rosjanie nie powstrzymają wojny Putina

29.07.2022 13:33
Rosjanie nie są w stanie powstrzymać wojny z Ukrainą. Rosyjskie społeczeństwo podzieliło się na popleczników polityki Władimira Putina i na tych, którzy nie wiedzą jaka jest sytuacja, albo dla własnego bezpieczeństwa tylko zasłaniają się niewiedzą. Niewiele osób ma odwagę otwarcie potępić rosyjską inwazję na Ukrainę. Za antywojenne wypowiedzi grożą grzywny i kary więzienia.