Redakcja Polska

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

20.08.2022 08:47
- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".
Antony Blinken podkreśłił, że USA wciąż wspierają Ukrainę w wojnie z Rosją
Antony Blinken podkreśłił, że USA wciąż wspierają Ukrainę w wojnie z RosjąPAP/EPA/Nathalia Aguilar

- W trwającej już prawie sześć miesięcy niesprowokowanej i brutalnej wojnie Rosji z Ukrainą na pełną skalę, siły zbrojne prezydenta Putina kontynuują ofensywę, zadając poważne straty ludności cywilnej i powodując masowe zniszczenia infrastruktury cywilnej - powiedział w piątek amerykański sekretarz stanu Antony Blinken.

Według niego, decydując się na kolejne przekazanie amerykańskiego sprzętu Ukrainie, prezydent Biden "pokazał jasno", że Stany Zjednoczone będą nadal "wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne".

Posłuchaj
00:58 himarsy-spec-buszko .mp3 W ramach dotychczas przekazanej pomocy, Ukraińcy otrzymali od USA m.in. systemy przeciwradarowe - relacja Pawła Buszk (IAR)

Oświadczenie sekretarza stanu jest związane z przyznaniem w piątek Ukrainie przez Stany Zjednoczone kolejnego pakietu pomocy wojskowej, poinformował Ukrinform.

Broń, amunicja i sprzęt

Blinken zauważył, że zgodnie z dekretem Bidena o przyznaniu pomocy w wysokości 775 mln dolarów Ukraina otrzyma "dodatkową broń, amunicję i sprzęt z zasobów Departamentu Obrony USA". Podkreślił, że "wojska ukraińskie skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".

Sekretarz stanu przypomniał, że "od początku tej administracji" łączna kwota pomocy USA w zakresie bezpieczeństwa dla Ukrainy, łącznie z najnowszym pakietem, sięga około 10,6 mld dolarów.

Podkreślił też, że Stany Zjednoczone udzielają Ukrainie pomocy wraz z sojusznikami i partnerami z ponad 50 krajów. - Odwaga i siła ukraińskiego wojska i jego mieszkańców są niezwykłe, a Stany Zjednoczone będą nadal zapewniać Ukrainie dodatkowe systemy i zdolności aby przynieść maksymalne korzyści na polu bitwy i wzmocnić pozycję Ukrainy przy stole negocjacyjnym - zaznaczył Antony Blinken.


PAP/IAR/dad