Polskie Radio
Section05
Antony Blinken

Rozmowa Blinken-Ławrow. Bender: sytuacja jest napięta. Ważne, by mocarstwa nuklearne się komunikowały

W najbliższym czasie ma się odbyć pierwsza od wybuchu wojny rozmowa szefów dyplomacji USA i Rosji, Antony'ego Blinkena i Siergieja Ławrowa. - Chodzi o otwarcie bezpośredniego kanału komunikacji. Ważne, by dwa wielkie mocarstwa nuklearne ze sobą rozmawiały, bo mamy bardzo niebezpieczną sytuację - mówił w Polskim Radiu 24 Iwo Bender z EWTN Polska, specjalista ds. USA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Rosja Antony Blinken Siergiej Ławrow wojna 2022 Ukraina

Spotkanie Zełenska-Blinken w USA. "Sekretarz zdecydowanie potępił brutalne ataki Rosji"

- Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska spotkała się w Waszyngtonie z szefem amerykańskiej dyplomacji Antonym Blinkenem - poinformował rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dziś żona prezydenta Ukrainy zostanie przyjęta w Białym Domu przez pierwszą damę USA Jill Biden - informuje z Waszyngtonu korespondent IAR Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  Ołena Zełenska Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Antony Blinken USA Stany Zjednoczone Ameryka Marek Wałkuski ŚWIAT

Wojna na Ukrainie. Szef dyplomacji USA zapewnia: sprawcy odpowiedzą za swoje zbrodnie

- Zbrodnie na Ukrainie to nie są działania pojedynczych, bandyckich oddziałów, pasują one do wyraźnego wzorca w każdej części Ukrainy okupowanej przez rosyjskie wojska. Pasują też do wzorca, wedle jakiego działała Rosja w czasie konfliktów w Czeczenii, Syrii, czy na Ukrainie w 2014 roku - przekazał w oświadczeniu odczytanym w czwartek w Hadze sekretarz stanu USA Antony Blinken.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja USA wojna 2022 zbrodnie wojenne Antony Blinken infografika

"Chcemy, by Ukraina mogła się bronić". Blinken wzywa Putina do położenia kresu "globalnym wstrząsom"

Sekretarz stanu USA Antony Blinken - w oświadczeniu w związku z 100 dniami wojny na Ukrainie - zapewnił, że Stany Zjednoczone chcą,  aby Ukraina była demokratyczna i niepodległa oraz miała środki, by się bronić przed rosyjską agresją. Wezwał też rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zakończenia konfliktu i "globalnych wstrząsów", które wojna wywołała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna wojna 2022 Ukraina Rosja Antony Blinken

Rozszerzenie Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Finlandia i Szwecja gotowe do rozmów"

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że w najbliższych dniach spotka się z przedstawicielami Szwecji, Finlandii i Turcji w sprawie rozszerzenia Sojuszu o dwa kraje skandynawskie. Szef Sojuszu spotkał się w Waszyngtonie z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Stany Zjednoczone USA Waszyngton Antony Blinken Jens Stoltenberg NATO bezpieczeństwo Finlandia Szwecja Turcja

Szef MSZ Ukrainy rozmawiał z sekretarzem stanu USA. Głównym tematem ciężkie uzbrojenie

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, komentując przeprowadzoną rozmowę telefoniczną z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem napisał na Twitterze, że ciężkie uzbrojenie było najważniejszym z poruszanych tematów. "Na Ukrainę będzie go przybywać coraz więcej" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie serwis wschodni wojsko dyplomacja Ukraina broń USA Antony Blinken ŚWIAT Europa

Antony Blinken: Polska pokazała przywództwo i hojność w obliczu kryzysu

Amerykański sekretarz stanu Antony Blinken w życzeniach z okazji święta Konstytucji 3 Maja stwierdził, że Polska pokazała przywództwo i hojność w obliczu kryzysu związanego z rosyjską inwazją na Ukrainę. "Kluczowe znaczenie partnerstwa USA i Polski jest dziś nadzwyczaj jasne" - dodał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka konstytucja 3 maja Antony Blinken USA Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Stany Zjednoczone

Broń w ciągu 72 godzin. USA deklarują przyspieszenie działań na rzecz wspierania Ukrainy

Sekretarz stanu USA Antony Blinken podczas wystąpienia przed Komisją Spraw Zagranicznych amerykańskiego Senatu powiedział, że USA przyspieszają działania na rzecz wsparcia Ukrainy. - Waszyngton może przekazywać Kijowowi broń w ciągu 72 godzin od zgłoszenia takiego zapotrzebowania - zadeklarował.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 wojna na Ukrainie broń wojsko USA Antony Blinken ŚWIAT Ameryka