Polskie Radio
Section05
Antony Blinken

Antony Blinken o działaniach Putina: jeden człowiek nie może decydować o naszej przyszłości

Podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ w Nowym Jorku amerykański sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Rosja atakuje podstawowe zasady Karty Narodów Zjednoczonych a Ukraina ich broni. Szef amerykańskiej dyplomacji zapowiedział dalsze wspieranie Ukrainy - informuje Marek Wałkuski, korespondent Polskiego Radia w USA.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie Antony Blinken ONZ Rosja zbrodnie wojenne ŚWIAT Ameryka

Minister Zbigniew Rau rozmawiał z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem

Bieżące polsko-amerykańskie współdziałanie w powstrzymywaniu rosyjskiego imperializmu, wsparcie dla Ukrainy oraz wzmocnienie potencjału odstraszania NATO na wschodniej flance Sojuszu - to główne tematy rozmowy ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua z amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem.
Zobacz więcej na temat:  Antony Blinken Stany Zjednoczone Ukraina wojna na Ukrainie Ministerstwo Spraw Zagranicznych Zbigniew Rau

Blinken: Putin pomylił się jak Stalin, który w 1939 roku napadł na Finlandię

- Napaść Rosji na Ukrainę to niepowodzenie. Zrobiliśmy razem z sojusznikami to, co z góry zapowiadaliśmy - wsparliśmy Ukrainę, a ta się obroniła. Obecnie Rosja jest militarnie, gospodarczo i geopolitycznie słabsza niż przed atakiem - wskazał szef amerykańskiej dyplomacji Antony Blinken podczas przemówienia w Helsinkach. Blinken porównał napaść na Ukrainę 24 lutego 2022 r. z napaścią ZSRR na Finlandię 30 listopada 1939 r. - Pomylił się wówczas Stalin, pomylił się Putin - ocenił.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Finlandia Helsinki Antony Blinken Władimir Putin wojna na Ukrainie

Rozmowa Rau-Blinken o komisji ds. wpływów rosyjskich. Szef MSZ: ustawa nie ogranicza prawa wyborczego

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau poinformował, że podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem wskazał, iż ustawa o powołaniu komisji ds. badania wpływów rosyjskich nie ogranicza niczyjego prawa wyborczego, a każda decyzja administracyjna podlega kontroli sądowej. Odnosząc się do stanowiska Departamentu Stanu dot. komisji ocenił, że "nie odzwierciedlało istoty zagadnienia", ponieważ opiera się na "tendencyjnym przekazie dotyczącym konstrukcji tej ustawy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Norwegia Oslo Zbigniew Rau Antony Blinken komisja śledcza

Akcesja Szwecji do NATO. Antony Blinken wezwał Turcję i Węgry do ratyfikowania traktatu

Sekretarz stanu USA Antony Blinken wezwał Turcję i Węgry do ratyfikowania traktatu akcesyjnego Szwecji do NATO. Podczas wspólnej konferencji prasowej w mieście Lulea z premierem Szwecji Ulfem Kristerssonem amerykański sekretarz stanu podkreślił, że ten skandynawski kraj wielokrotnie pokazał, iż jest gotowy do wstąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego.
Zobacz więcej na temat:  NATO Szwecja Antony Blinken bezpieczeństwo ŚWIAT Europa