Redakcja Polska

Prezydent Rumunii szefem NATO? "Wschód na pierwszej linii obrony, potrzebuje większej reprezentacji"

10.04.2024 14:28
Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się na pierwszej linii odstraszania i obrony Sojuszu i powinny mieć silniejszą reprezentację – oświadczył prezydent Klaus Iohannis podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. - Właśnie te argumenty zdecydowały o tym, że przystąpiłem do wyścigu o stanowisko sekretarza generalnego NATO - powiedział Iohannis.
Szef MSZ Radosław Sikorski mówi, że Polska w NATO czuje się jak w domu.
Szef MSZ Radosław Sikorski mówi, że Polska w NATO czuje się jak w domu.Shutterstock

- Kraje wschodniej flanki NATO znajdują się w obecnych czasach na pierwszej linii sojuszniczego odstraszania i obrony na rzecz bezpieczeństwa euroatlantyckiego w obliczu agresywnej postawy Rosji - zaznaczył Iohannis, cytowany przez portal Digi24.ro.

Posłuchaj
00:50 12917077_1.mp3 Prezydent Rumunii Klaus Iohannis zapewnia o dalszym wsparciu Ukrainy i podtrzymuje swą kandydaturę na szefa NATO. W Bukareszcie zorganizowano obchody 20. rocznicy wejścia Rumunii do Sojuszu. W wystąpieniu Klaus Iohannis podkreślał, że kraje wschodniej flanki NATO są dziś państwami frontowymi. Materiał Karola Darmorosa (IAR)

 

- Jest to zatem uzasadnione dążenie do bardziej znaczącej reprezentacji w strukturach przywódczych NATO całego regionu, który na przestrzeni dziejów stale stawiał czoła rosyjskiemu niebezpieczeństwu - oznajmił prezydent podczas uroczystości z okazji 20-lecia członkostwa Rumunii w NATO. W spotkaniu uczestniczyli m.in. premier i przewodniczący parlamentu oraz przedstawiciele struktur wojskowych.

"Doświadczenie i dogłębne zrozumienie" regionu

Nawiązując do swojej decyzji o ubieganiu się o stanowisko szefa NATO, Iohannis podkreślił, że "doświadczenie i dogłębne zrozumienie specyfiki tego skomplikowanego regionu stanowią istotne atuty dla przyszłych decyzji Sojuszu, które będą musiały zostać podjęte, aby zapewnić bezpieczeństwo euroatlantyckie".

Mówiąc o wzmocnieniu rumuńskiej armii, a także wzroście jej znaczenia w kontekście regionalnym i globalnym, Iohannis oświadczył, że Rumunia "musi zintensyfikować wysiłki na rzecz wzmocnienia rezerw kadry wojskowej, ożywienia krajowego przemysłu obronnego i modernizacji infrastruktury transportowej".


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: NATO Rumunia wojna na Ukrainie

Unia wysyła pomoc Ukrainie po atakach Rosji na infrastrukturę energetyczną

09.04.2024 13:38
Unia Europejska wysłała nadzwyczajną pomoc Ukrainie po kolejnych atakach Rosji na infrastrukturę energetyczną. Władze w Kijowie poprosiły Brukselę o wsparcie po serii ataków rakietowych i dronowych. W odpowiedzi aktywowany został unijny mechanizm ochrony ludności - kraje członkowskie oferują wsparcie, a Komisja je koordynuje.

Departament Stanu USA zatwierdził pakiet pomocy dla Ukrainy o wartości 138 milionów dolarów

10.04.2024 09:42
Departament Stanu USA zaaprobował awaryjny pakiet pomocy wojskowej dla dla Ukrainy o wartości 138 milionów dolarów. Środki będą przeznaczone na wsparcie techniczne i naprawy systemów rakietowych Hawk przekazanych ukraińskiemu wojsku.