Redakcja Polska

Zbigniew Rau: przemówienie Andrzeja Dudy w Kijowie nowym rozdziałem w relacjach polsko-ukraińskich

24.05.2022 11:02
Przemówienie prezydenta Andrzeja Dudy w Radzie Najwyższej Ukrainy ma charakter historyczny, strategiczny. Otwiera zupełnie nowy, jak dotąd najlepszy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich – uważa szef MSZ Zbigniew Rau. Dodał, że najlepsze są sojusze, na które pracuje się pokoleniami.
Andrzej Duda w Najwyższej Radzie Ukrainy
Andrzej Duda w Najwyższej Radzie UkrainyFot.: KPRP/Jakub Szymczyk

Szef resortu spraw zagranicznych we wtorek w Radiu Łódź odniósł się do wizyty prezydenta Dudy w Kijowie, który w niedzielę wygłosił orędzie w Radzie Najwyższej Ukrainy. Był pierwszym zagranicznym przywódcą, który wystąpił na forum ukraińskiego parlamentu od wybuchu wojny w tym kraju po rosyjskiej agresji.

W ocenie Raua przemówienie prezydenta miało charakter historyczny i strategiczny. - Otwiera zupełnie nowy - jestem przekonany - jak dotąd najlepszy rozdział w relacjach polsko-ukraińskich. Od tego, co zapiszemy jako Ukraińcy i Polacy w tym rozdziale będzie zależeć przyszłość naszych relacji. Jestem przekonany, że najlepsze są sojusze i takie związki instytucjonalne między państwami, takie unie, które nie powstają z dnia na dzień. Tylko takie, na które pracują dekady, a czasem pokolenia wspólnych wysiłków. Nasza unia polsko-litewska, to była unia, na którą pracowały pokolenia polityków, ale także społeczeństw obydwu tych narodów. To była unia wielu narodów, w tym oczywiście narodu ruskiego, dziś byśmy powiedzieli ukraińskiego - zaznaczył.

Rozkwit relacji Kijów-Warszawa

Wskazał przy tym, że w obecnych relacjach z Ukrainą sprawdza się nie tylko to, co deklarują politycy, ale także to, jakie są autentyczne relacje między społeczeństwami - ekonomiczne, kulturalne, tożsamościowe. - Jeśli patrzymy na to z tej perspektywy, to rzeczywiście wygląda to coraz lepiej - dodał szef MSZ.

Mówił też o swojej wtorkowej wizycie w Berlinie. Poinformował, że spotkanie z ministrem spraw zagranicznych Niemiec będzie w dużej części poświęcone niemieckiej polityce wschodniej, która – jak stwierdził Rau – "mówiąc delikatnie nie jest sukcesem".

Jego zdaniem, wnioski z wojny na Ukrainie wyciągają Finlandia i Szwecja, które zgłosiły akces do NATO. "NATO to najsilniejszy pakt wojskowy w dziejach świata, ale z drugiej strony to pakt całkowicie obronny. To oznacza, że sama przynależność do paktu to najlepsza z możliwych gwarancji zachowania bezpieczeństwa, niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej. A więc temu przeciwko czemu w naszej części Rosja zdecydowanie występuje" – podkreślił minister spraw zagranicznych.


PAP/IAR/dad

Andrzej Duda: NATO musi być twarde, NATO musi wzmocnić wschodnią flankę

23.05.2022 12:00
NATO musi być twarde, NATO musi wzmocnić wschodnią flankę, NATO musi prowadzić konsekwentną politykę obrony poprzez odstraszanie potencjalnego napastnika, jakim jest Rosja – powiedział w poniedziałek w Przemyślu prezydent Andrzej Duda po powrocie z Ukrainy.

Niemieckie media: rząd Olafa Scholza blokuje dostawę Marderów na Ukrainę

23.05.2022 14:41
Niemcy blokują dostawę swoich bojowych wozów piechoty na Ukrainę. Według mediów, rząd Olafa Scholza od tygodni mógłby dostarczyć władzom w Kijowie pojazdy typu Marder, choć nadal temu zaperzecza. Opozycja jest oburzona.