Redakcja Polska

Wybory prezydenckie w Turcji. Ruszyła druga tura - pierwszy raz w historii kraju

28.05.2023 11:15
Do walki w drugiej turze o najwyższy urząd w kraju stają obecny prezydent Recep Tayyip Erdogan oraz lider opozycji Kemal Kilicdaroglu. To pierwszy przypadek w historii Turcji, kiedy o wyborze prezydenta zadecyduje druga tura wyborów.
Audio
  • Turcja - II tura wyborów prezydenckich [posłuchaj]
Turcja: dziś II tura wyborów prezydenckich
Turcja: dziś II tura wyborów prezydenckichPAP/EPA/ERDEM SAHIN

O godz. 8.00 czasu lokalnego (7.00 czasu polskiego) otwarto w Turcji lokale wyborcze, w których obywatele będę w drugiej turze wyborów prezydenckich głosować na obecnego prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana lub wspieranego przez większość opozycji Kemal Kilicdaroglu. Głosowanie zakończy się o godz. 17.00 czasu lokalnego. To pierwszy przypadek w historii Turcji, kiedy o wyborze prezydenta zadecyduje druga tura wyborów.

Skorzystać ze swojego czynnego prawa wyborczego może w niedzielę ponad 64 mln obywateli Turcji w niemal 192 tys. lokalach wyborczych na terenie całego kraju. 

W pierwszej turze wyborów - 14 maja - frekwencja wyniosła 88,9 proc. Kadencja prezydenta Turcji trwa 5 lat. Recep Tayyip Erdogan - w przypadku wygranej - objąłby stanowisko po raz trzeci; Kemal Kilicdaroglu - po raz pierwszy.

W zakończonych w środę wyborach zagranicznych udział wzięło jak dotąd ponad 1,89 mln Turków; ponad 55 tys. więcej niż w turze pierwszej. Możliwość głosowania na przejściach granicznych pozostaje otwarta do momentu zamknięcia lokali wyborczych w kraju.

14 maja ubiegający się o reelekcję Erdogan zdobył 49,5 proc. głosów, jego główny kontrkandydat - 44,9 proc. Ponad 5 proc. głosów przypadło trzeciemu kandydatowi - Sinanowi Ognanowi, który przed dogrywką udzielił swojego poparcia obecnej głowie państwa. Większość sondaży przeprowadzonych przed turą drugą wskazuje na niedzielną wygraną Erdogana. 

Tureckie prawo wyborcze zabrania publikacji przewidywań, komentarzy oraz wiadomości związanych z wyborami do godz. 18.00 czasu tureckiego w niedzielę. Chociaż media oficjalnie mogą zacząć informować o wstępnych rezultatach dopiero od godz. 21.00, Wysoka Komisja Wyborcza (YSK) może pozwolić - i z reguły pozwala - na wcześniejsze relacje.

IAR/PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Turcja wybory prezydenckie

Trzęsienie w Turcji. "Akcja będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR"

06.02.2023 16:52
Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej Andrzej Bartkowiak powiedział, że akcja w Turcji będzie jedną z najtrudniejszych w historii grupy HUSAR. Między godziną 16 a 17 do Turcji polecą polscy strażacy, aby pomóc w poszukiwaniu osób, które pozostają uwięzione pod gruzami na skutek trzęsienia ziemi.

Trwa mobilizacja organizacji niosących pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

08.02.2023 16:41
Pierwsze dni po katastrofie są najważniejsze, ale mam  nadzieję, że świat będzie wspierał Turcję i Syrię także w najbliższych miesiącach - mówi Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej.

Turcja wybiera prezydenta w najważniejszych wyborach ostatnich dekad

14.05.2023 15:30
Wybory prezydenckie określane są mianem najważniejszych w tym stuleciu. Opozycja po raz pierwszy od 20 lat ma realną szansę odsunąć od władzy potężnego Recepa Tayyipa Erdogana.