Redakcja Polska

Kamala Harris wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie

04.03.2024 08:15
„Ludzie w Gazie głodują. Warunki są nieludzkie. Jako ludzie powinniśmy działać. Rząd izraelski musi zrobić więcej, aby zwiększyć przepływ pomocy. Bez wymówek” - powiedziała Kamala Harris.
Audio
  • Izraelska armia zakończyła wstępne dochodzenie w związku z wydarzeniami w Strefie Gazy, w których zginęło ponad 100 osób, a rannych zostało około 800. Palestyńczycy oskarżyli Izrael o otwarcie ognia do cywilów czekających na pomoc humanitarną [posłuchaj]
Wiceprezydent USA Harris
Wiceprezydent USA HarrisShutterstock/Maverick Pictures

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris wezwała do natychmiastowego zawieszenia broni w Gazie i zwiększenia pomocy humanitarnej dla Palestyńczyków.

W swoim przemówieniu wygłoszonym w mieście Selma w stanie Alabama Kamala Harris apelowała również do Hamasu o jak najszybsze zaakceptowanie porozumienia, które pozwoliłoby na uwolnienie zakładników.

„Ludzie w Gazie głodują. Warunki są nieludzkie. Jako ludzie powinniśmy działać. Rząd izraelski musi zrobić więcej, aby zwiększyć przepływ pomocy. Bez wymówek” - powiedziała Kamala Harris. 

Wcześniej przedstawiciel Hamasu powiedział AFP, że porozumienie o zawieszeniu broni może zostać podpisane nie później niż w ciągu dwóch dni, jeśli Izrael zgodzi się na żądania bojowników. Są wśród nich powrót przesiedlonych Palestyńczyków do północnej Gazy i zwiększenie poziomu pomocy humanitarnej dla regionu.

Wczoraj przedstawiciel USA poinformował, że Izrael "mniej więcej" zaakceptował ustalenia dotyczące wprowadzenia półtoramiesięcznego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Dodał, że to do Hamasu należy decyzja, czy w zamian za to wypuści na wolność kluczowych zakładników. Wojna w Strefie Gazy toczy się od 7 października ubiegłego roku. Od tego czasu - według strony palestyńskiej - zginęło ponad 30 tysięcy osób.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: USA Izrael Strefa Gazy

Joe Biden: liczę na zawieszenie broni w Strefie Gazy przed ramadanem

02.03.2024 12:20
Amerykański prezydent powiedział też, że ufa Izraelowi, że rzetelnie zbada czwartkowy incydent w Gazie, w wyniku którego zginąć miało ponad 100 osób.

Izrael wstępnie zaakceptował porozumienie w sprawie Strefy Gazy

03.03.2024 08:45
"To jest porozumienie ramowe" - powiedział przedstawiciel amerykańskich władz dodając, że Izraelczycy ogólnie biorąc je zaakceptowali. "Teraz piłka jest po stronie Hamasu" - dodał dyplomata.

Prezydent USA: rozpoczniemy zrzuty pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

03.03.2024 11:35
Prezydent Joe Biden stwierdził, że dotychczasowa pomoc dla Palestyńczyków, którzy znaleźli się w ogniu konfliktu z Izraelem, jest niewystarczająca.