Redakcja Polska

Prezydent USA: rozpoczniemy zrzuty pomocy humanitarnej do Strefy Gazy

03.03.2024 11:35
Prezydent Joe Biden stwierdził, że dotychczasowa pomoc dla Palestyńczyków, którzy znaleźli się w ogniu konfliktu z Izraelem, jest niewystarczająca.
Audio
  • Prezydent USA: rozpoczniemy zrzuty pomocy humanitarnej do Strefy Gazy [posłuchaj]
Joe Biden
Joe BidenFoto: X/White House

Przy okazji spotkania z premier Włoch Giorgią Meloni w Gabinecie Owalnym amerykański przywódca odniósł się do tragicznych wydarzeń w Strefie Gazy, kiedy to siły zbrojne Izraela ostrzelały cywilów, którzy otoczyli konwój z pomocą humanitarną. Przedstawiciele służby zdrowia w Gazie twierdzą, że zginęło ponad stu Palestyńczyków, a ponad siedmiuset zostało rannych. "Niewinni ludzie zostali uwikłani w straszliwą wojnę, nie mogąc wyżywić swoich rodzin i widzieliście tego skutki, gdy próbowali uzyskać pomoc" - stwierdził. Biden poinformował, że wojsko USA dołączy do Jordanii i innych krajów w zrzucaniu z powietrza pomocy humanitarnej do Strefy Gazy. 

AFP: rozejm w Gazie możliwy w ciągu 2 dni

Rozejm w Gazie może być podpisany w ciągu jednego-dwóch dni - informuje agencję AFP przedstawiciel Hamasu. Dziś mają być wznowione rozmowy pokojowe dotyczące Bliskiego Wschodu w stolicy Egiptu, Kairze.

Przedstawiciel Hamasu powiedział AFP, że porozumienie o zawieszeniu broni może zostać podpisane nie później niż w ciągu dwóch dni, jeśli Izrael zgodzi się na żądania bojowników. Są wśród nich powrót przesiedlonych Palestyńczyków do północnej Gazy i zwiększenie poziomu pomocy humanitarnej dla regionu. 

Wczoraj przedstawiciel USA poinformował, że Izrael "mniej więcej" zaakceptował ustalenia dotyczące wprowadzenia półtoramiesięcznego zawieszenia broni w Strefie Gazy. Dodał, że to do Hamasu należy decyzja, czy w zamian za to wypuści na wolność kluczowych zakładników.

Wojna w Strefie Gazy toczy się od 7 października ubiegłego roku. Od tego czasu - według strony palestyńskiej - zginęło ponad 30 tysięcy osób.

IAR/ks

Izrael wstępnie zaakceptował porozumienie w sprawie Strefy Gazy

03.03.2024 08:45
"To jest porozumienie ramowe" - powiedział przedstawiciel amerykańskich władz dodając, że Izraelczycy ogólnie biorąc je zaakceptowali. "Teraz piłka jest po stronie Hamasu" - dodał dyplomata.

Spotkanie szefów rządów Polski i Kanady. "W kwestiach geopolitycznych mamy identyczne stanowiska"

03.03.2024 10:30
- Polska i Kanada właściwie w każdej sprawie prezentują identyczne stanowisko, jeśli chodzi o najważniejsze geopolityczne kwestie, w tym napaść Rosji na Ukrainę i przyszłość naszego regionu - podkreślił premier Donald Tusk po spotkaniu z premierem Kanady Justinem Trudeau.

Po sobotnim ataku Rosji rośnie liczba ofiar w Odessie

03.03.2024 15:00
Rosja zaatakowała nocą z piątku na sobotę dronami bojowymi obwód odeski, charkowski i sumski. Jeden z bezzałogowców uderzył w blok w Odessie. Ratownicy wydobyli spod gruzów, m.in. ciała matki i trzymiesięcznego dziecka