X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wyższe prognozy gospodarcze KE dla Polski na ten rok. Jesteśmy drudzy w Unii

10.07.2019 12:55
Komisja Europejska podwyższyła prognozy gospodarcze dla Polski na ten rok co sprawia, że nasz kraj pozostaje w czołówce w Unii. Bruksela szacuje, że polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 4,4 procent. To o dwie dziesiąte punktu procentowego więcej niż Komisja prognozowała w maju.
Audio
  • Wyższe prognozy gospodarcze KE dla Polski na ten rok - II wynik w Unii. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)
  • Prognozy KE - relacja Ewy Plisieckiej
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjnePixabay.com

Z takim wynikiem Polska będzie drugą najbardziej dynamiczną gospodarką Unii Europejskiej, ex aequo z Węgrami. Pierwsze miejsce zajmuje Malta, której wzrost PKB ma być na poziomie 5,3 procent.

Główną siłą napędową polskiej gospodarki ma pozostać prywatna konsumpcja oraz inwestycje. "Oczekuje się, że konsumpcja prywatna wzrośnie ponieważ nowe transfery fiskalne i obniżki podatków zwiększają dochód gospodarstw domowych. Wraz z mocnym wzrostem płac i korzystnymi trendami na rynku pracy, oczekuje się, że przyczyni się to do wzrostu zaufania konsumentów" - napisali w analizie dotyczącej Polski unijni eksperci. Dodali, że wzrost inwestycji jest nadal wspierany przez fundusze z europejskiego budżetu.

W 2020 roku gospodarka spowolni

W przyszłym roku polska gospodarka wyhamuje do poziomu 3,6 procent, czyli do tego samego poziomu, który prognozowano w maju. Polska spadnie na trzecie miejsce, bo wyprzedzi ją oprócz Malty także Rumunia, ale nadal będzie w czołówce - w grupie sześciu krajów z ponad 3-procentowym wzrostem gospodarczym.

Średnia unijna w tym roku to 1,5 procent a w przyszłym 1,6 procent.

Ponadto z prognoz Komisji wynika, że rosnąć będzie inflacja - w tym roku wyniesie 2,1 procent, a w przyszłym będzie o sześć dziesiątych punktu procentowego wyższa.

Głównym czynnikiem napędzającym wzrost cen mają być wyższe pensje, zwłaszcza w sektorze usług. Komisja przewiduje też, że inflacja cen energii pozostanie niska w tym roku, ale wzrośnie na początku przyszłego roku po zniesieniu administracyjnej kontroli.

IAR/dad