X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Duży potencjał współpracy energetycznej Polski i Izraela

15.01.2021 09:30
Polska i Izrael znajdują się na tej samej ścieżce transformacji energetycznej. Mogą współpracować w tym zakresie dzięki potencjałowi ich firm i pomimo różnic między ich sektorami energetycznymi.
Audio
  • 13 stycznia odbyła się polsko-izraelska konferencja o ochronie środowiska i energetyki [posłuchaj]
Flaga Izraela
Flaga IzraelaRi_Ya/pixabay.com/CC0 Public Domain

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podkreślił, że w Polsce rośnie świadomość na temat zmian klimatycznych i kwestii związanych z ochroną środowiska. Szef resortu stwierdził, że w ciągu najbliższych lat nasz kraj musi w stopniowy sposób odchodzić od węgla. Minister przedstawił plany transformacji energetycznej podczas polsko-izraelskiej konferencji, zorganizowanej przez Ambasadę RP w Tel-Awiwie i Bank Izraela. 

Michał Kurtyka zaznaczył, że Polska rozpoczyna głębokie zmiany, startując z innego poziomu niż wiele innych krajów europejskich. Przypomniał, że w 1989 roku udział węgla w produkcji energii w Polsce wynosił 97 procent, podczas gdy sąsiednie kraje rozwijały także inne źródła energii. Ponadto - jak zaznaczył - Polska była uzależniona od dostaw gazu z Rosji, a na początku lat 90-tych w krótkim czasie zmniejszyła się produkcja przemysłowa.
Szef resortu klimatu podkreślił, że w ciągu ostatnich trzydziestu lat zaszły głębokie zmiany i Polsce udało się między innymi zdywersyfikować źródła dostaw gazu. Przypomniał, że nasz kraj korzysta z gazu LNG dzięki terminalowi w Świnoujściu. Kolejny projekt to gazociąg Baltic Pipe, który ma przesyłać gaz norweski przez Danię do Polski.

Minister Kurtyka dodał, że Polska w "ogromnym" stopniu rozwinęła się gospodarczo, a w ostatnich dwóch latach zmieniła się świadomość społeczna na temat wyzwań klimatycznych. Wskazał, że w debacie publicznej toczą się dyskusje o przyjaznych środowisku działaniach i o ograniczeniu zmian klimatycznych. Zaznaczył, że po 30 latach "jesteśmy w kompletnie innym momencie historii". 

Ambasador RP w Izraelu Marek Magierowski wyraził nadzieję, że dzisiejsza dyskusja to początek długotrwałej współpracy między państwami w obszarze energetyki. Wskazał, że oba kraje walczą o uniezależnienie się w zakresie dostaw energii. Zwrócił uwagę, że Polsce udało się zmniejszyć zależność od dostaw gazu z Rosji, a z kolei Izrael mocno inwestuje w złoża gazu we wschodniej części Morza Śródziemnego. 

Dyrektor generalny ministerstwa energetyki Izraela Udi Adiri mówił o podobieństwach między Polską a Izraelem. Okazuje się, że dziadek ministra pracował w Elektrowni Bełchatów. Przypomniał, że sytuacja izraelska jest trudniejsza od polskiej pod względem połączeń elektroenergetycznych. Polacy mogą cieszyć się licznymi połączeniami elektroenergetycznymi wewnątrz wspólnego rynku europejskiego. Połączenia Izreala z sąsiadami „praktycznie nie istnieją”. – Tempo rozwoju gospodarczego Izraela ma być jednym z najwyższych w OECD. To wyzwanie dla rozwoju Odnawialnych Źródeł Energii – przyznał. Dodał jednak, że Izrael ma świetne warunki rozwoju fotowoltaiki (gorsze dla energetyki wiatrowej), własne złoża gazu i żywy sektor badań oraz rozwoju. Zastrzegł, że pomimo transformacji energetycznej Izraelczycy zamierzają utrzymać rezerwowe moce konwencjonalne, z których część przestawią na gaz. Nie mają jednak zależności od węgla notowanej w Polsce. Zamierzają inwestować w technologię niebieskiego wodoru wytwarzanego z gazu oraz wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS). 

O współpracy obu krajów w zakresie zmian klimatycznych mówił też dyrektor generalny Ministerstwa Ochrony Środowiska Izraela David Yahalomi. Jego kraj planuje zredukować emisję gazów cieplarnianych o 85 procent do 2050 roku w porównaniu z 2015 rokiem.

IAR/PAP/ks