Polskie Radio
Section05
ministerstwo środowiska

Pompy ciepła, fotowoltaika, biomasa. Nowe technologie sposobem na oszczędności w rachunkach

Jak skorzystać z oferty stworzonej przez naukę i czym jest program "Mój prąd 5.0"? O tym posłuchacie w audycji "Eureka", która powstała we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska, Parterem Pikniku Naukowego. Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.  
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski energetyka dofinansowanie prąd ministerstwo środowiska fotowoltaika GOSPODARKA

"To nasze dziedzictwo narodowe". Małgorzata Golińska o polskich lasach

- Lasy to nasze dziedzictwo narodowe i 30 proc. powierzchni kraju. Trudno sobie wyobrazić, żeby poza Polakami miał tym zarządzać ktoś inny - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister Klimatu i Środowiska, Główny Konserwator Przyrody.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA ekologia Lasy Państwowe ministerstwo środowiska środowisko Małgorzata Golińska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Prawo i Sprawiedliwość Sejm UE Unia Europejska Parlament Europejski Polskie Radio 24

"Każdy z nas wyczuwa krajobraz intuicyjnie". Małgorzata Golińska o wpływie przyrody na człowieka

- Myślimy sobie, że krajobraz to jest albo coś prostego, co obserwujemy i na co nie każdy ma wpływ albo coś skomplikowanego z drugiej strony jeśli chodzi o kształtowanie i trzeba mieć wysokie kompetencje i skończyć studia. Ja myślę jednak, że każdy z nas wyczuwa go intuicyjnie - mówiła w Polskim Radiu 24 Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, główny konserwator przyrody.
Zobacz więcej na temat:  środowisko Anna Popek przyroda ochrona środowiska krajobraz przestrzeń publiczna POLSKA Polskie Radio 24 Małgorzata Golińska ministerstwo środowiska

Sytuacja na rynku mocy. Minister klimatu: nie grozi nam blackout

- Większość państw europejskich wprowadza ograniczenia, u nas nie ma takiej konieczności - powiedziała minister Anna Moskwa w Programie 1 Polskiego Radia. Wyjaśniła, że niedawny komunikat wysłany przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne to standardowa procedura operatora systemu przesyłu energii.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energetyka ministerstwo środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa społeczeństwo GOSPODARKA

Stan zagrożenia na rynku mocy. Minister klimatu: nie grozi nam blackout

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa w związku z komunikatem Polskich Sieci Elektroenergetycznych zarządziła zwołanie zespołu ds. zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego. PSE ogłosiły dziś okresy zagrożenia na rynku mocy od godziny 19 do 21, czyli braku wystarczającej rezerwy mocy elektrowni wobec zapotrzebowania.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energia elektryczna energetyka ministerstwo środowiska Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa społeczeństwo GOSPODARKA

Wiceminister środowiska: dziś będą pobierane nowe próbki z Odry

- Główny Inspektor Ochrony Środowiska i Wody Polskie prowadzą kontrole zakładów przemysłowych, które są umiejscowione w pobliżu rzek. Sprawdzane jest, czy dokonywane były zrzuty. Jeżeli tak, to czego. Dziś pobierane są też nowe próbki, które trafią do laboratorium - powiedziała wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska na antenie Polskiego Radia 24. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 ekologia ministerstwo środowiska Odra katastrofa ekologiczna Małgorzata Golińska społeczeństwo

PORADNIK Pompy ciepła to idealna alternatywa dla "kopciuchów". Sprawdź, z jakich programów wsparcia możesz skorzystać

Pompy ciepła w ostatnim czasie stały się bardzo popularne. Pomagają w tym programy rządowe dzięki, którym można otrzymać odpowiednie dofinansowanie do inwestycji. Sprawdź, jakie są koszty i z jakich programów wsparcia możesz skorzystać. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia elektryczna energia odnawialna Anna Moskwa ministerstwo środowiska budownictwo budowa dom POLSKA społeczeństwo

Można już składać wnioski o dodatek węglowy. Jakie warunki trzeba spełnić?

Osoby, które ogrzewają swoje domy węglem, mogą się starać o rządowe wsparcie. Od 17 sierpnia w całym kraju można składać wnioski o dodatek węglowy. Jest to jednorazowe świadczenie w kwocie 3 tys. zł. Warunkiem otrzymania świadczenia jest wpis o źródle ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności.
Zobacz więcej na temat:  węgiel społeczeństwo środowisko ministerstwo środowiska opłaty Anna Moskwa

Polska chce przyspieszyć derusyfikację energetyki UE. Anna Moskwa: chcemy wypracować wspólną strategię

Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa mówi, że Polska chce, by kraje UE wypracowały wspólne stanowisko w sprawie tak zwanego rosyjskiego EU ETS. Zasada jest prosta, jeśli kupujemy gaz z Rosji, to musimy ponosić za to opłaty. Taki sam mechanizm jest w przypadku opłat za emisję CO2. Emitujemy, to musimy za to płacić. Chcemy naszą propozycję oprzeć na mechanizmie znanym już w UE - wskazuje minister w rozmowie z "Rzeczpospolitą".
Zobacz więcej na temat:  gaz Rosja Unia Europejska ministerstwo środowiska

Przedłużono negocjacje ws. Turowa. Minister klimatu: jesteśmy w dobrym dialogu

Polsko-czeskie rozmowy w sprawie kopalni Turów zostały przedłużone do poniedziałku. Władze w Pradze obwiniają Polskę, że kopalnia negatywnie wpływa na środowisko po stronie czeskiej i powoduje obniżenie poziomu wód gruntowych. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniła, że rozmowy zbliżają się do finału.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy POLSKA polityka kopalnia Turów ministerstwo klimatu ministerstwo środowiska GOSPODARKA

Jacek Ozdoba: Niemcy emitują dwa razy więcej dwutlenku węgla niż Polska

– Nowe bloki węglowe, które w ostatnim czasie były otwarte po naszej zachodniej stronie, to nie jest coś nadzwyczajnego – przekonywał w Programie 3 Polskiego Radia sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Jacek Ozdoba. – Niemcy emitują dwa razy więcej CO2 niż Polska – podkreślał polityk. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Trójka Bartłomiej Graczak Jacek Ozdoba ministerstwo środowiska

Rusza program "Mój elektryk". Wiceminister klimatu i środowiska: to przełom dla Polski

- Bardzo się cieszę, że 12 lipca rusza program "Mój elektryk". To jest zdecydowany krok i jestem przekonany, ponieważ mam bardzo dobre relacje i blisko współpracujemy ze środowiskiem, z branżą, że ten program przyniesie przełom, że będzie to zdecydowany impuls rozwoju elektromobliności w Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska.    
Zobacz więcej na temat:  polityka POLSKA elektromobilność środowisko społeczeństwo klimat ministerstwo środowiska ekologia GOSPODARKA