X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Powstaje Kolei Dużych Prędkości. Z Warszawy do Łodzi w 45 minut

08.06.2021 11:53
Budowa szybkiej kolei z Warszawy do Łodzi rozpocznie się za dwa lata. Spółka Centralny Port Komunikacyjny zawarła kontrakt na prace pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości.  
Audio
  • Powstaje Kolej Dużych Prędkości - materiał Ewy Plisieckiej [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: materiały prasowe PKP PLK

Między Warszawą, Centralnym Portem Komunikacyjnym a Łodzią pociągi będą jeździły z prędkością 250 kilometrów na godzinę. Oznacza to, że dzięki nowej linii z centrum Warszawy do CPK można będzie dojechać w kwadrans, a ze stolicy do Łodzi - w 45 minut, czyli prawie dwa razy szybciej, niż obecnie.

Na Program Kolejowy CPK składa się w sumie 12 tras, w tym 10 tak zwanych "szprych" prowadzących z różnych regionów Polski do Warszawy i CPK. Linia z Warszawy do Łodzi ma być gotowa pod koniec 2027 roku, razem z Portem Lotniczym Solidarność. Wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała powiedział, że budowa nowych linii w Polsce to rdzeń programu inwestycyjnego Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Premier Mateusz Morawiecki mówił podczas spotkania z dziennikarzami na przebudowywanej stacji Warszawa Zachodnia, że rząd inwestuje w rozwój kolei ze środków budżetowych i z unijnych funduszy. Rozwój infrastruktury, w tym kolejnictwa, jest uwzględniony w Polskim Ładzie. Premier dodał, że dzięki inwestycjom zmieniony zostanie układ komunikacyjny, wzmocnione też zostaną powiązania międzyregionalne w kraju.

Dworzec Warszawa Zachodnia będzie początkiem linii Kolei Dużych Prędkości do CPK, Łodzi, Poznania i Wrocławia. Budowa linii kolejowej nr 85 to 140 kilometrów nowych torów między Warszawą Zachodnią a Łodzią Fabryczną, które zostaną wybudowane do 2027 roku. Rozpoczęcie budowy szybkiej kolei na tym odcinku wcześniej niż w 2023 r. nie jest możliwe – tłumaczy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą a Łodzią, który zintegruje transport lotniczy, kolejowy i drogowy. Na ok. 3 000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie.

IAR/ep