Polskie Radio
Section05
kolej

Debata o transporcie kolejowym. "W momentach kryzysowych staje się on niezawodnym środkiem komunikacji"

Stabilność i odporność europejskiej infrastruktury kolejowej na kryzysy w kontekście wyzwań klimatycznych oraz kryzysów społeczno-gospodarczych i politycznych to temat przewodni debaty zorganizowanej w Brukseli przez Rail Forum Europe, przy współudziale Polskich Kolei Państwowych SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA kolejnictwo kolej POLSKA transport inwestycje ministerstwo infrastruktury

Inwestycje CPK w Żyrardowie i Międzyborowie. Spółka zbuduje wiadukt i tunel przez linię kolejową

Spółka Centralny Port Komunikacyjny sfinansuje budowę wiaduktu drogowego w Żyrardowie oraz tunelu dla pieszych i rowerzystów w Międzyborowie w gminie Jaktorów. Te obiekty umożliwią bezpieczne pokonanie linii kolejowej Warszawa - Koluszki, czyli jednej z najbardziej obciążonych tras kolejowych w Polsce. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA centralny port komunikacyjny kolej PKP Marcin Horała LOT turystyka budowa inwestycje POLSKA infrastruktura kolejnictwo transport publiczny lotnictwo

Komunikaty "Heil Hitler" i "Sieg Heil" w austriackim pociągu. Sprawcy "przejęcia" głośników zatrzymani

Szokujące komunikaty rozlegały się w niedzielę w pociągu ekspresowym Railjet austriackich kolei państwowych OeBB. Zamiast zwyczajowych zapowiedzi można było usłyszeć przemówienie Hitlera z okrzykami "Heil Hitler" i "Sieg Heil". Dodatkowo przez kilka minut pojawiały się niewłaściwe i błędne informacje kolejowe. Nie był to pierwszy taki incydent - informuje w poniedziałek agencja APA.
Zobacz więcej na temat:  Austria Europa kolej ŚWIAT Adolf Hitler

CPK. Wariant inwestorski dla trasy kolejowej Poznań - Kalisz - Sieradz

Spółka Centralny Port Komunikacyjny przedstawiła wariant inwestorski dla odcinka Kolei Dużych Prędkości między Poznaniem, Kaliszem i Sieradzem. Będzie on częścią kolejowego "igreka" Warszawa - Łódź - Wrocław/Poznań, dzięki któremu podróż koleją ze stolicy Wielkopolski do Warszawy skróci się o ponad godzinę. Inwestycja jest częścią unijnej sieci priorytetów transportowych TEN-T, czyli europejskiej sieci dróg i strategicznych tras kolejowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura centralny port komunikacyjny kolej

Będzie połączenie kolejowe z lotniskiem w Modlinie. Znamy szczegóły

Lotnisko w podwarszawskim Modlinie zyska bezpośrednie połączenie kolejowe ze stolicą. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na opracowanie dokumentacji projektowej dla nowej linii między stacją Modlin a Mazowieckim Portem Lotniczym Warszawa/Modlin. Projekt ma powstać do 2025 r. i będzie finansowany ze środków Województwa Mazowieckiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA POLSKA lotnisko w Modlinie infrastruktura inwestycje kolej społeczeństwo