Redakcja Polska

Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części Baltic Pipe

18.11.2021 14:19
Gaz-System zakończył układanie podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Spółka podkreśla, że moment ten oznacza zakończenie najważniejszego etapu prac w tym projekcie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Materiały promocyjne Źródło: Twitter/Baltic Pipe @BalticPipe_PL

- Ten dzień znacząco zbliża nas do osiągnięcia pożądanego bezpiecznego zróżnicowania źródeł dostaw do Polski w 2022 roku. Przepustowość Baltic Pipe wyniesie 10 miliardów metrów sześciennych rocznie, co jest porównywalne z ilością gazu odbieranego przez Polskę w ramach wieloletniego kontraktu z rosyjskim Gazpromem, który wygaśnie w grudniu 2022 roku - podkreślił cytowany w komunikacie Piotr Naimski, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Gaz System podczas budowy blisko 275-kilometrowego odcinka na obszarach morskich Danii, Szwecji i Polski wykorzystał ponad 22 000 rur.

W czasie prac morskich wydrążono między innymi dwa tunele w miejscach wyjścia gazociągu podmorskiego na ląd. W Polsce tunel ma długość ok. 600 metrów, a w Danii ok. 1000 metrów.

Projekt Baltic Pipe to strategiczny projekt infrastrukturalny mający na celu utworzenie nowego korytarza dostaw gazu na rynku europejskim.

Dzięki Baltic Pipe do Polski trafi gaz z szelfu norweskiego. Będzie mógł transportować 10 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie.

IAR/dad

Białoruś dołącza do Rosji na wojnie energetycznej z Ukrainą

18.11.2021 10:04
Białoruś bez podania przyczyny wstrzymała dostawy energii na Ukrainę. Stało się to po tym, jak Rosja zatrzymała dostawy węgla. Mając na uwadze to, że siły zbrojne Rosji gromadzą się na granicy ukraińskiej, a wywiad amerykański ostrzega przed gorącym konfliktem nad Dnieprem, sytuacja wokół Ukrainy zaczyna się komplikować. 

Polscy europosłowie chwalą decyzję o wstrzymaniu certyfikacji Nord Stream 2

18.11.2021 12:01
Zawieszenie certyfikacji Nord Stream 2 przez niemieckiego regulatora to potwierdzenie polskich argumentów - komentują europosłowie Anna Fotyga i Jerzy Buzek. Niemiecka Federalna Agencja Sieci poinformowała, że spółka Nord Stream 2 AG jest zarejestrowana w Szwajcarii, a operator gazociągu powinien działać według prawa niemieckiego. Teraz ma powstać nowa spółka zależna, już zgodnie z przepisami obowiązującymi w Niemczech.