Redakcja Polska

Polska zablokuje na granicy ciężarówki z Rosji i Białorusi. Jest projekt rozporządzenia szefa MSWiA

26.05.2023 17:45
- MSWiA zawiesi do odwołania ruch towarowy na granicy z Białorusią dla ciężarówek, ciągników samochodowych, przyczep, w tym naczep, oraz zespołów pojazdów zarejestrowanych na terytorium Białorusi i Rosji - wynika z projektu rozporządzenia resortu.
MSWiA zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek
MSWiA zawiesi ruch towarowy na granicy z Białorusią dla białoruskich i rosyjskich ciężarówek Michal Kosc / Forum

Projekt ukazał się w piątek w Rządowym Centrum Legislacji. Tego samego dnia minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że w związku z podtrzymaniem drakońskiego wyroku w sprawie Andrzeja Poczobuta w poniedziałek ogłosi decyzję o wpisaniu na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Alaksandra Łukaszenki odpowiedzialnych za represje polityczne, w tym za represje wobec Polaków mieszkających na Białorusi.

Przygotowanie wniosków do objęcia tych osób sankcjami szef MSWiA zlecił służbom w lutym, po skazaniu Poczobuta przez białoruski sąd w Grodnie na osiem lat więzienia. W piątek wyrok wobec działacza polskiej mniejszości został utrzymany przez białoruski Sąd Najwyższy.

Sąd Najwyższy utrzymał wyrok

Sąd Najwyższy Białorusi odrzucił apelację działacza Związku Polaków na Białorusi Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, władze RP oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za politycznie motywowany.

Andrzej Poczobut został zatrzymany w marcu 2021 roku. Reżim Aleksandra Łukaszenki oskarżył go o wzywanie do działań szkodzących Białorusi oraz wzywanie do nienawiści na tle narodowościowym, religijnym i społecznym.

 

IAR/PAP/dad

Białoruski Sąd Najwyższy odrzucił apelację polskiego działacza Andrzeja Poczobuta

26.05.2023 15:31
Sąd Najwyższy białoruskiego reżimu odrzucił apelację działacza polskiej mniejszości Andrzeja Poczobuta. Polak odsiaduje wyrok ośmiu lat pozbawienia wolności. Obrońcy praw człowieka, władze RP oraz społeczność międzynarodowa uznały wyrok reżimowego sądu za politycznie motywowany.

Polityczny wyrok ws. Andrzeja Poczobuta. Polska odpowie kolejnymi sankcjami

26.05.2023 16:48
W poniedziałek polskie władze wpiszą na listę sankcyjną kilkuset przedstawicieli reżimu Aleksandra Łukaszenki. Taką deklarację złożył w mediach społecznościowych minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.