Polskie Radio
Section05
reżim

Łukaszenka potwierdził udział Białorusi w wojnie na Ukrainie. Pokrętne tłumaczenia przywódcy reżimu

Aleksander Łukaszenka potwierdził, że "Białoruś bierze udział w specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie". - Nie wysyłamy nigdzie swoich wojskowych - dodał. Niezależne białoruskie media wskazują, że przywódca Białorusi po raz pierwszy potwierdził udział Mińska w wojnie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reżim wojna 2022 Białoruś Rosja Ukraina Aleksander Łukaszenka

"Może dojść do buntu przysłanych rosyjskich wojskowych". Moskwa chce zaangażowania Białorusi w wojnę

Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, nie wykluczył, że wojskowi rosyjscy na Białorusi będą próbowali pozbawić Alaksandra Łukaszenkę dowodzenia armią. W ten sposób skomentował kierowanie na Białoruś nowych poborowych z Rosji.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Białoruś Europa reżim armia polityka Rosja Ukraina wojsko

Mobilizacja na Białorusi? Cichanouska: to byłoby polityczne samobójstwo Łukaszenki

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska zabrała głos w sprawie możliwej mobilizacji na Białorusi. Jej zdaniem Białorusini nigdy nie będą walczyć przeciwko Ukrainie, a "ewentualna mobilizacja będzie się równać z politycznym samobójstwem Alaksandra Łukaszenki, ponieważ nawet ci, co reżim popierają, jednocześnie nie popierają wojny".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Aleksander Łukaszenka Swiatłana Cichanouska

"Uwolnienie" z więzienia Angeliki Borys. Łukaszenka: poprosiła mnie o to jej matka

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że decyzję o "uwolnieniu" Andżeliki Borys podjął osobiście, po tym, jak poprosiła o to pisemnie jej matka. Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) została po roku pozbawienia wolności wypuszczona z więzienia w marcu i przebywa w areszcie domowym. Oskarżona była m.in o "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym".    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Andrzej Poczobut

Nuklearny szach Korei Północnej. "Coraz bardziej agresywne deklaracje"

 - Nowa eskalacja ze strony władz Korei Północnej stanowi zagrożenie dla międzynarodowego i regionalnego pokoju i bezpieczeństwa - oświadczyło francuskie MSZ w odniesieniu do nowej ustawy, przyjętej przez Pjongjang i mówiącej o gotowości do przeprowadzenia prewencyjnych ataków atomowych. Według północnokoreańskiej agencji KCNA nowe prawo pozwoli reżimowi na przeprowadzenie wyprzedzającego ataku nuklearnego "automatycznie" i "natychmiast, w celu zniszczenia wrogich sił".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa reżim Korea Północna Francja USA Kim Dzong Un

Porównał Stalina do Hitlera. Sąd w Moskwie skazał znanego rosyjskiego opozycjonistę

Sąd w Moskwie skazał znanego opozycjonistę i komentatora Leonida Gozmana na 15 dni aresztu. Polityka oskarżono o złamanie ustawy, zakazującej zrównywania Związku Radzieckiego z hitlerowską III Rzeszą. Gozman napisał w Internecie, że Stalin był gorszym zbrodniarzem od Hitlera. O szczegółach dziennikarz Polskiego Radia Maciej Jastrzębski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja Moskwa reżim opozycja sąd Józef Stalin hitler

PR24 Niszczenie cmentarzy AK. Historyk: Białoruś wpisuje się w kontynuację barbarzyńskich totalitaryzmów

- Administracja Białorusi wpisuje się w kontynuację zupełnie barbarzyńskich systemów totalitarnych okresu II wojny światowej. (...) Im nie wystarczyło pokonanie przeciwnika i zabicie go, ale starali się go jeszcze upodlić, obedrzeć z godności i zniszczyć groby, żeby nie pozostała żadna pamięć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Krajewski, odnosząc się do dewastowania cmentarzy AK na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Armia Krajowa historia Polski pamięć Europa