Polskie Radio
Section05
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

KE pozywa Polskę. Jest reakcja MSWiA i MSZ

Bezpieczeństwo Polaków jest dla nas najważniejsze, dlatego jesteśmy gotowi do obrony swojego stanowiska dotyczącego relokacji uchodźców przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - oświadczyło w czwartek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Ministestwo Spraw Zagranicznych dodało, że jest rozczarowane decyzją KE.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Komisja Europejska uchodźcy imigranci w Europie Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Dwa lata rządów PiS. Mariusz Błaszczak o działaniu MSWiA

Minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, oświadczył, że zależy mu na tym, aby Polacy byli bezpieczni. Podsumowując dwa lata swojej pracy na czele resortu, skrytykował politykę migracyjną Unii Europejskiej, która, jak powiedział, „kończy się zamachami terrorystycznymi”. W Polskim Radiu 24 komentarz Karola Gaca z „DoRzeczy.pl”.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Błaszczak Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji rząd Beaty Szydło imigranci w Europie terroryzm PiS Prawo i Sprawiedliwość

Biuro Nadzoru Wewnętrznego? "To dobre rozwiązanie"

W czwartek Sejm uchwalił ustawę o powołaniu Biura Nadzoru Wewnętrznego. Ma to być cywilna komórka, która będzie nadzorowała służby mundurowe. Chodzi o to, by minister miał realną kontrolę nad tym, co dzieje się np. w policji czy straży granicznej, skoro ma brać całkowitą polityczną odpowiedzialność za to, co się dzieje w tych służbach. O tym, czy jest to potrzebne rozwiązanie, mówił w Polskim Radiu 24 ekspert ds. bezpieczeństwa dr Krzysztof Liedel (Collegium Civitas).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Mariusz Błaszczak Sejm Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji

Powstanie Biuro Nadzoru Wewnętrznego

Biuro Nadzoru Wewnętrznego ma zajmować się nieprawidłowościami w pracy służb podległych MSWiA. Według ministra Mariusza Błaszczaka, ustawa "daje realne narzędzia do nadzoru" nad podległymi służbami. Opozycja chciała jej odrzucenia. O ustawie powołującej BNW mówił w audycji Północ-Południe poseł PiS Arkadiusz Czartoryski, przewodniczący sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Sejm Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji polityka policja BOR

Dodatkowe zabezpieczenia na obozach harcerskich

Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak zapowiedział, że organizacje harcerskie zostaną włączone w system ostrzegania przed nawałnicami. To odpowiedź na sytuację, gdy na obozie w Suszku w czasie nawałnicy zginęły dwie harcerki. Gościem Polskiego Radia 24 był Wiesław Turzański, sekretarz generalny ZHR.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 harcerstwo Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Błaszczak pogoda deszcz nawałnica