Redakcja Polska

Polskie firmy z kontraktami na realizację eksperymentów w kosmosie

14.05.2024 11:02
Europejska Agencja Kosmiczna podpisała siedem umów z polskimi firmami i instytucjami na realizację eksperymentów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Eksperymenty będą realizowane podczas planowanego lotu polskiego astronauty na ISS.
W ramach programu SOLARIS ESA promuje ideę, według której umieszczone na orbicie elektrownie mają chwytać energię słoneczną i z pomocą fal radiowych przesyłać ją do specjalnych, podłączonych do sieci odbiorników na Ziemi.
W ramach programu SOLARIS ESA promuje ideę, według której umieszczone na orbicie elektrownie mają chwytać energię słoneczną i z pomocą fal radiowych przesyłać ją do specjalnych, podłączonych do sieci odbiorników na Ziemi.Shuttterstock

Realizacja eksperymentów w kosmosie możliwa jest dzięki podpisanemu w ubiegłym roku porozumieniu pomiędy Ministrem Rozwoju i Technologii oraz Europejską Agencją Kosmiczną. W ramach tego porozumienia w centrach ESA odbywają się także staże młodych polskich naukowców oraz zaplanowano drugi w historii lot Polaka w kosmos.

Wcześniej Polska Agencja Kosmiczna w porozumieniu z Ministerstwem Rozwoju i Technologii przeprowadziła nabór projektów eksperymentów do realizacji w kosmosie. Z ponad 60 zgłoszeń wybrano projekty, które najlepiej nadają się do przeprowadzenia w ograniczonych warunkach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. - Eksperymenty będą związane z różnymi dziedzinami nauki - mówi Agnieszka Gapys, rzeczniczka Polskiej Agencji Kosmicznej. - Będą obejmowały między innymi wpływ długotrwałego pobytu w kosmosie na zdrowie psychiczne człowieka, działanie zaawansowanych jednostek AI w warunkach niskiej grawitacji, monitorowanie poziomu hałasu na ISS czy wykorzystanie mikroglonów w przyszłych misjach kosmicznych i medycynie kosmicznej - powiedziała Agnieszka Gapys.

Kolejny Polak w kosmosie?

Kandydatem do lotu w kosmos a także do przeprowadzenia wybranych eksperymentów jest Sławosz Uznański, który od września ubiegłego roku odbywa szkolenie przygotowujące go do misji. Jak sam podkreśla, przygotowania do lotu w kosmos są bardzo intensywne a sakolenia odbywają się na trzech kontynentach. - W zeszłym miesiącu miałem okazję uczestniczyć w lotach parabolicznych ale czekam na to co przede mną, czyli szkolenie z NASA i firmą SpaceX dotyczące tego jak działa kapsuła Dragon plus rakieta Falcon 9. Przede mną również szkolenie w Japonii dotyczące działania eksperymentalnego laboratorium na stacji kosmicznej - powiedział Sławosz Uznański.

Lot Polaka w kosmos planowany był na drugą połowę tego roku. Wiemy, że lot prawdopodobnie nieco się opóźni i trwają rozmowy dotyczące rozpoczęcia misji na początku przyszłego roku.
Sławosz Uznański, jeżeli weźmie udział w misji, będzie drugim Polakiem w kosmosie. Pierwszym był Mirosław Hermaszewski w czerwcu 1979 roku.

IAR/dad

Szefowie dyplomacji 12 krajów Unii Europejskiej, w tym Polski, z zaniepokojeniem o sytuacji w Gruzji

13.05.2024 14:00
W tym tygodniu przyjęta zostanie ustawa o "agentach zagranicznych" - zapowiedział premier Gruzji Irakli Kobachidze. Przeciw projektowi od tygodni protestują Gruzini. Minister spraw wewnętrznych zagroził manifestantom więzieniem za blokowanie parlamentu.

Ewaukacja Rafah. Polska Misja Medyczna nadal pomaga

13.05.2024 15:42
Sytuacja humanitarna w Rafah w Strefie Gazy staje się coraz trudniejsza. Polska Misja Medyczna - która pomaga na miejscu - zapowiada dalsze wsparcie dla cywili

Sekretarz generalny NATO: członkowie Sojuszu mogą czuć się bezpieczni

13.05.2024 17:17
Jens Stoltenberg powiedział, że gwarantem tego jest dalsza ścisła współpraca Europy i USA. Jak tłumaczył - to konieczność w obliczu rosnącej pozycji Chin i obecnej sytuacji geopolityczne