Redakcja Polska

Dokąd najczęściej Polacy jeżdżą do sezonowej pracy? Czechy na podium

20.05.2024 14:24
Polacy emigrując do pracy sezonowej najczęściej wybierają kraje takie jak Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia - przekazano w poniedziałkowym raporcie Personnel Service. Dodano, że zarobki w tych krajach mogą sięgać 19 tys. zł miesięcznie.
Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia - to najczęstsze kierunki wyjazdów Polaków do pracy sezonowej
Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia - to najczęstsze kierunki wyjazdów Polaków do pracy sezonowejGorodenkoff/Shutterstock.com

Jak wynika z raportu, Polacy, którzy wyjeżdżają do pracy sezonowej za granicę "zazwyczaj emigrują w systemie wahadła, czyli w okresie marzec-grudzień". Dodano, że pieniądze, na jakie mogą liczyć za wykonywaną pracę są "zróżnicowane, ale najczęściej kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce".

W Czechach wynagrodzenia w sektorze produkcji wahają się od 1,5 tys. euro brutto do 2 tys. euro brutto miesięcznie. Monter konstrukcji stalowych czy mechanik może liczyć na ok. 2,1 tys. euro brutto. Spawacze mogą zarobić ok. 2,2 tys. euro brutto, a osoby zainteresowane pracą w gastronomii (kelnerzy lub pomocnicy kucharzy) zarabiają ok. 2 tys. euro brutto miesięcznie. W sektorze IT można liczyć na ok. 4 tys. euro brutto miesięcznie.

W Niemczech pracownicy magazynu, produkcji oraz osoby zajmujące się sprzątaniem mogą oczekiwać miesięcznych zarobków w wysokości ok. 2,2 tys. euro brutto. Opiekunki medyczne mogą zarobić 2,3 tys. euro brutto w ciągu miesiąca. Praca w ogrodnictwie oferuje ponad 2,6 tys. euro brutto. Na stanowiskach związanych z produkcją części metalowych pracownicy mogą zarobić w ciągu miesiąca do ok. 2,7 tys. euro brutto. Malarze budowlani zarabiają od 2,52 tys. euro brutto do 2,8 tys. euro brutto miesięcznie, a pracownicy drogowi otrzymują ok. 3,1 tys. euro brutto za miesiąc pracy.

Ile zarobi stolarz w Niemczech, a ile w Norwegii?

Stolarze w Niemczech mają możliwość zarobienia od 2,6 tys. euro brutto do 3,8 tys. euro brutto w ciągu miesiąca. W sektorze IT stawki zaczynają się od 3,5 tys. euro brutto, do 5,5 tys. euro brutto miesięcznie - podano.

W Szwecji oferowane stawki to kwoty netto. Pracownicy produkcji mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia na poziomie ok. 2,1 tys. euro netto, podczas gdy opiekunowie osób starszych mogą zarobić od 2,6 tys. euro netto do 3 tys. euro netto miesięcznie. Brukarze zarabiają ok. 3,6 tys. euro netto, a piaskarze ok. 3,8 tys. euro netto. Operatorzy robotów spawalniczych oraz zbrojarze budowlani mogą liczyć na zarobek w przedziale 3,6 tys. - 4,2 tys. euro netto w ujęciu miesięcznym. Spawacze i monterzy konstrukcji stalowych mogą dostać ofertę do 4,2 tys. euro netto miesięcznie, a pracownicy ogólnobudowlani do 4,5 tys. euro netto.

W Norwegii stolarze-cieśle mogą oczekiwać miesięcznego wynagrodzenia w przedziale od 3,3 tys. do 3,8 tys. euro netto, podobnie jak pracownicy sezonowi, których zarobki wynoszą od 3,5 tys. do 3,8 tys. euro netto miesięcznie. Dla brukarzy oraz pracowników pracujących w rzeźni stawki miesięczne mogą sięgać ok. 4 tys. euro netto. Mechanicy okrętowi, spawacze oraz pracownicy ogólnobudowlani zarobią do 4 tys. euro netto w ujęciu miesięcznym. Hydraulikom oferuje się od 4, do 4,5 tys. euro netto miesięcznie.

Personnel Service S.A. zajmuje się m.in. rekrutacją pracowników z Ukrainy na potrzeby pracodawców w Polsce, outsourcingiem, pracą tymczasową, rekrutacją stałą i specjalistyczną dla branż IT i medycyna.


PAP/IAR/dad

Zobacz więcej na temat: praca praca za granicą

25 lat Polski w NATO. Szefowa Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej: zainteresowanie wojskiem nie słabnie

20.05.2024 11:03
Współczesne Wojsko Polskie to najnowsze technologie obronne, ale przede wszystkim ludzie, którzy jak ich przodkowie całym sercem oddani Ojczyźnie. Właśnie ten ludzki wymiar prezentuje instytucja Wojskowego Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Światowy Dzień Pszczół. Polski start-up chce chronić owady przed groźną chorobą

20.05.2024 12:22
Muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów, by zebrać nektar na kilogram miodu, a każda z nich w ciągu całego życia wyprodukuje płaską łyżeczkę tego produktu. Dziś Światowy Dzień Pszczół. To od pracy tych owadów zależy trzy czwarte produkcji żywności w Europie.