Redakcja Polska

"Forum Obserwacji Ziemi". Konferencja Polskiej Agencji Kosmicznej

20.12.2021 16:26
Praktyczne zastosowanie danych satelitarnych przez administrację publiczną w zarządzaniu kryzysowym, cyfryzacji, transporcie lub rolnictwie – to tylko niektóre z tematów Forum Obserwacji Ziemi, zorganizowanego w dniach 14 i 20 grudnia br. przez Polską Agencję Kosmiczną.
Audio
  • Kinga Gruszecka, Dyrektor Departamentu Edukacji POLSA, o konferencji "Forum Obserwacji Ziemi" [POSŁUCHAJ]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneshutterstock.com/pedrosek

Zaproszeni prelegenci – doświadczeni eksperci i praktycy podzielili się z uczestnikami Forum wiedzą m.in. o tym jak wykorzystywać dane satelitarne w rolnictwie, systemach precyzyjnej lokalizacji dla transportu publicznego czy rozwoju systemów satelitów meteorologicznych. Swój udział potwierdzili m.in. przedstawiciele GUGiK, IMGW, IGiK, CBK PAN, CloudFerro, GMV, iTTi, NASK, Almine.pl, Altergeo, BlueDot Solutions i Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W trakcie spotkań odbyły się debaty z zaproszonymi gośćmi na temat praktycznego zastosowania danych satelitarnych w Polsce.

- Obserwacja Ziemi jest ważnym obszarem działalności Polskiej Agencji Kosmicznej. W 2020 r. udało nam się zamówić 2 pilotażowe projekty, przeszkolić ponad 400 osób, stworzyć platformę e-learningową oraz wydać podręcznik. Część z tych działań odbyła się dzięki projektowi Sat4envi. Przeprowadziliśmy również demonstracje usług dostępnych już na rynku. W tym roku kontynuujemy szkolenia, zamówiliśmy mapę zmian pokrycia terenu, mapę wilgotności gleby, ortofotomapę i kontynuujemy też dyskusję nie tylko online, ale też stacjonarnie – powiedział prezes POLSA Grzegorz Wrochna.

Forum Obserwacji Ziemi to dwudniowa konferencja POLSA. Wydarzenie odbyło się w formule hybrydowej: stacjonarnie: 14 grudnia w Warszawie, 20 grudnia w Krakowie oraz online – wydarzenie można było na bieżąco śledzić na Facebooku oraz YouTube Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kingą Gruszecką​, dyrektor Departamentu Edukacji POLSA, rozmawiał Przemysław Pawełek.


Zobacz więcej na temat: kosmos POLSA NAUKA NASA

Doniosłe odkrycia profesora Karola Myśliwca w Egipcie i ich znaczenie dla nauki

17.12.2021 15:24
Za najważniejsze osiągnięcie z punktu widzenia naukowego, profesor Karol Myśliwiec uważa odkrycie dzielnicy warsztatów skupiających artystów i rzemieślników okresu ptolemejskiego w Tell Atrib, w Egipcie. Bowiem to miejsce zawierało klucz do zrozumienia wielu aspektów okresu ptolemejskiego, ale przede wszystkim dostarczyło materiału do wydatowania podobnych zabytków w muzeach całego świata.  

Polska Agencja Kosmiczna pogłębia współpracę z NASA

18.12.2021 09:30
Arcus i Gamow Explorer to dwie misje kosmiczne przygotowywane przez NASA, w których Polska weźmie udział. Negocjacje dotyczące udziału polskich naukowców w tych  przedsięwzięciach prowadziła Polska Agencja Kosmiczna.