Redakcja Polska

W Polsce powstanie Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej

29.10.2022 09:35
Jego celem będzie wspieranie startupów i firm wykorzystujących technologie kosmiczne. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj w Warszawie szefowie Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA i Agencji Rozwoju Przemysłu ARP
Audio
  • Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, profesor Grzegorz Wrochna powiedział, że utworzenie ESA BIC Poland daje nowe szanse dla młodych naukowców. W jego ocenie, branża kosmiczna rozwija się dynamicznie i potrzebuje kolejnych firm [posłuchaj]
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneshutterstock/Triff

Dyrektor Biura Rozwoju Technologii w ARP Paweł Pacek wyjaśnił, że w ramach przedsięwzięcia zostaną utworzone dwa konsorcja regionalne, inaczej nazywane również inkubatorami, w Warszawie i Rzeszowie. „To są miejsca, w których młode firmy technologiczne będą mogły otrzymać wsparcie na szybszy rozwój pod okiem bardzo doświadczonych ekspertów” - mówił Paweł Pacek. 

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA, profesor Grzegorz Wrochna powiedział, że utworzenie ESA BIC Poland daje nowe szanse dla młodych naukowców. W jego ocenie, branża kosmiczna rozwija się dynamicznie i potrzebuje kolejnych firm. „Przy prezesie Polskiej Agencji Kosmicznej działa rada studentów i dzięki niej wiemy, co się dzieje na polskich uczelniach, gdzie studenci w kołach naukowych budują łaziki marsjańskie, rakiety i wygrywają prestiżowe zawody międzynarodowe" - wskazał profesor Grzegorz Wrochna. "Te umiejętności chcą później przekształcić w swoje kariery życiowe, a niektórzy z nich już zakładają firmy będąc jeszcze na studiach. Właśnie takim firmom trzeba pomóc” - powiedział profesor. 

ESA BIC Poland będzie 26. Centrum Inkubacji Biznesowej Europejskiej Agencji Kosmicznej. W planach jest wsparcie co najmniej 35 startupów w ciągu 5 lat. Nabór do współpracy dla polskich przedsiębiorców ma zostać uruchomiony pod koniec pierwszego kwartału 2023 roku.

Pierwsze Centrum Inkubacji Biznesowej ESA BIC zostało utworzone w 2003 roku. Według danych Europejskiej Agencji Kosmicznej, dotychczas inkubację ukończyły 864 startupy, a 316 aktualnie korzysta z programu. 

Polska w tym roku obchodzi swoje 10-lecie obecności w Europejskiej Agencji Kosmicznej. W lipcu 2012 roku ESA jednomyślnie zaakceptowała przystąpienie naszego kraju do organizacji. We wrześniu dokonano wymiany podpisanych dokumentów akcesyjnych, a w listopadzie umowę ratyfikował polski parlament. Od 19 listopada 2012 roku Polska stała się dwudziestym państwem członkowskim ESA.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: kosmos esa

Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA. Program Artemis z udziałem Polaków

26.10.2021 11:46
Polska Agencja Kosmiczna podpisała porozumienie z Narodową Agencją Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej Stanów Zjednoczonych, które daje Polsce możliwość udziału w wielostronnych programach NASA dotyczących eksploracji m.in. Księżyca i Marsa.

Polska Agencja Kosmiczna zawarła porozumienie z NASA w zakresie eksploracji kosmosu

05.11.2021 17:10
Artemis Accords to międzynarodowe porozumienie określające ramy współpracy w cywilnej eksploracji i pokojowym wykorzystaniu Księżyca, Marsa i innych ciał niebieskich.

Polska Agencja Kosmiczna pogłębia współpracę z NASA

18.12.2021 09:30
Arcus i Gamow Explorer to dwie misje kosmiczne przygotowywane przez NASA, w których Polska weźmie udział. Negocjacje dotyczące udziału polskich naukowców w tych  przedsięwzięciach prowadziła Polska Agencja Kosmiczna.

W przemyśle kosmicznym działa kilkaset polskich firm. Obsłużyły już ponad 80 misji

10.04.2022 18:54
- Chcemy zwiększyć szanse polskich firm w pozyskiwaniu pieniędzy z Europejskiej Agencji Kosmicznej. Pomoże im to awansować w łańcuchu kosmicznych dostaw i dostarczać na potrzeby misji nie tylko pojedyncze komponenty, ale całe systemy - powiedział prezes POLSA prof. dr hab. Grzegorz Wrochna.