X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Wielka Brytania i Izrael pomogą w walce z pożarami Amazonii

26.08.2019 11:16
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson zapowiedział, że przeznaczy ponad 10 milionów funtów na pomoc w walce z pożarami Amazonii, Izrael wysyła samoloty
Audio
  • Izrael oferuje pomoc w zwalczaniu pożarów w Amazonii [posłuchaj]
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu
Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatuPAP/EPA/MATO GROSSO FIREFIGHTERS HANDOUT

Od kilku dni lasy deszczowe, położone w Brazylii, są niszczone przez ogień. Oświadczenie rządu brytyjskiego zostało wydane podczas trwającego szczytu państw G7, który odbywa się we francuskim kurorcie Biarritz. Wynika z niego, że pieniądze zostaną przekazane "natychmiastowo" na odbudowę środowiska zniszczonego przez żywioł.
"W tygodniu, w którym wszyscy z przerażeniem obserwujemy, jak lasy deszczowe Amazonii płoną na naszych oczach, nie możemy uciec od szkód, jakie wyrządzamy światu naturalnemu" - oświadczył brytyjski premier. Boris Johnson powiedział, że społeczność międzynarodowa musi zająć się kluczowymi kwestiami środowiskowymi, takimi jak zmiany klimatu i utrata różnorodności biologicznej. "To są dwie strony tego samego medalu. Niemożliwe jest rozwiązania jednego problemu bez rozwiązania drugiego" - podkreślił premier. 

Boris Johnson odniósł się także do przyszłorocznej Konferencji klimatycznej COP26, która odbędzie się w jego kraju. Brytyjski premier powiedział, że konferencja "skupi się przede wszystkim na rozwiązaniach, które zatrzymają zmiany klimatu, a które można znaleźć w naturze, takich jak zalesianie".

Wcześniej francuski prezydent Emmanuel Macron poinformował, że grupa G7 ustaliła wspólnie, iż pomoże w walce z żywiołem i że liderzy są blisko porozumienia co do sposobu pomocy. Nie wiadomo jednak, czy władze Brazylii przyjmą ewentualną ofertę.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro przyjmie izraelską pomoc w gaszeniu pożarów w Amazonii. 
Izrael wyśle samolot wyposażony w sprzęt gaśniczy. Warunki pomocy zostały uzgodnione podczas wczorajszej rozmowy telefonicznej między prezydentem Brazylii a premierem Izraela, Benjaminem Netanyahu.  

Izrael jest kolejnym, po - między innymi - Stanach Zjednoczonych krajem, który wyraził gotowość pomocy w walce z pożarami w Amazonii. Pomoc ta wesprze działania brazylijskich Sił Zbrojnych. Od piątku 44 tysiące żołnierzy walczy z ogniem. Zgodnie z dekretem prezydenta, siły zbrojne mogą być używane w „działaniach zapobiegawczych i represyjnych wobec przestępstw przeciwko środowisku” oraz w „badaniach i zwalczaniu wybuchów pożarów”. 

O pomoc w zwalczaniu pożarów lasów zwróciło się już siedem stanów brazylijskich: Acre, Mato Grosso, Amazonas, Roraima, Rondonia, Tocantins i Pará.

Od kilku tygodni ogień pustoszy gigantyczne obszary w kilku brazylijskich stanach, jak również lasy w sąsiednich Paragwaju i Boliwii. Według brazylijskich ekspertów, w ciągu ostatnich kilku dni wybuchło w sumie 10 tysięcy pożarów. 

Lasy Amazonii są jednym z kluczowych miejsc dla walki z ociepleniem klimatu. Drzewa wychwytują bowiem 20 procent dwutlenku węgla produkowanego na ziemi, a to on jest główną przyczyną zmian klimatycznych. Na terenie Amazonii żyje też milion rdzennych etnicznie mieszkańców oraz 3 miliony gatunków roślin i zwierząt.

IAR/ks