X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Rosja zaciera w Twerze ślady demontażu katyńskich tablic

10.05.2020 09:53
Jak dowiedziało się Polskie Radio - białą farbą zamalowano plamy, które pozostały po tym, gdy ze ściany twerskiego Uniwersytetu Medycznego usunięto dwie pamiątkowe tablice
Audio
  • „Jeśli mówimy o Kremlu, to rzeczywiście są fakty preparowania, zniekształcania, przemilczania, a przecież historia nie musi zawsze być powodem do dumy. Historia powinna być przedmiotem refleksji, służącym poznaniu i zrozumieniu przestępczego charakteru, niektórych epizodów”
W rosyjskim Twerze zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiej
W rosyjskim Twerze zdemontowano tablicę upamiętniającą ofiary zbrodni katyńskiejFacebook/Artem Vazhenkov

W Twerze zatarto ślady po tablicach upamiętniających ofiary zbrodni katyńskiej. Jak dowiedziało się Polskie Radio - białą farbą zamalowano plamy, które pozostały po tym, gdy ze ściany twerskiego Uniwersytetu Medycznego usunięto dwie pamiątkowe tablice. W ocenie rosyjskich historyków badających stalinowskie zbrodnie, to inspirowana działaniami władz próba zafałszowywania historii II wojny światowej.

Tablice ustanowiono w lat 90-tych XX wieku, aby przypominały, że w budynku obecnego Uniwersytetu Medycznego NKWD mordowało osoby niewygodne dla stalinowskiego reżimu, w tym polskich jeńców wojennych. Rosyjscy historycy dokumentujący sowieckie zbrodnie nie mają wątpliwości, że zdjęcie tablic ma związek z prowadzonymi przez Kreml działaniami, mającymi wybielić Józefa Stalina i kierownictwo ZSRR. 

W ocenie historyka stowarzyszenia „Memoriał” Nikity Pietrowa, cała historia Związku Radzieckiego była budowana na kłamstwach”. -„Jeśli mówimy o Kremlu, to rzeczywiście są fakty preparowania, zniekształcania, przemilczania, a przecież historia nie musi zawsze być powodem do dumy. Historia powinna być przedmiotem refleksji, służącym poznaniu i zrozumieniu przestępczego charakteru, niektórych epizodów” - dodaje rosyjski historyk. Zdjęcie tablic z budynku w Twerze skrytykował ambasador Polski w Moskwie Włodzimierz Marciniak. Oświadczenia potępiające takie działania opublikowali historycy rosyjskiego stowarzyszenia „Memoriał” i polskiego Instytutu Pamięci Narodowej.

IAR/ks