Redakcja Polska

Polska Misja Medyczna w Tanzanii pomaga noworodkom, szkoli też medyków

27.09.2020 11:49
Pomoc noworodkom jest głównym zadaniem nowego programu Polskiej Misji Medycznej. Organizacja rozpoczęła szkolenia lekarzy i pielęgniarek w Tanzanii, a w planach ma podobne działania w Birmie. Będzie też kupować sprzęt dla szpitali w tych krajach.
Szpital w Nyangao w Tanzanii
Szpital w Nyangao w Tanzanii Polska Misja Medyczna

Szpital w Nyangao na południu Tanzanii jest jedną z placówek, którą opiekuje się Polska Misja Medyczna. Na oddziale neonatologii nie ma wolnych łóżek, a szpital nie jest odpowiednio wyposażony.

- Problemem jest niedobór sprzętu jednorazowego, takiego podstawowego dla nas: opatrunków, gazików, plastrów, gipsu. Nie ma na przykład prześcieradeł, pościeli w łóżkach, a pacjenci leżą bezpośrednio na materacach - mówi Piotr Taborowski, lekarz, który w ramach programu Polskiej Misji Medycznej pojechał do Tanzanii.

Helena Krajewska.jpg
Rekordowo dużo osób na świecie wymaga natychmiastowej pomocy humanitarnej

Polska Misja Medyczna rozpoczęła szkolenia lekarzy w Tanzanii i kupuje miejscowym szpitalom sprzęt. Każdego roku na świecie umiera 2,5 miliona dzieci w pierwszym miesiącu życia. - Te pierwsze cztery tygodnie decydują o tym, zwłaszcza tutaj w Afryce, czy to dziecko przeżyje, czy będzie się prawidłowo rozwijać, czy jednak będzie niepełnosprawne, bądź umrze - podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart z Polskiej Misji Medycznej.

Nie wiedzą jak prawidłowo się odżywiać

W afrykańskiej Tanzanii polscy lekarze nie tylko pracują w szpitalach, ale także jeżdżą po wsiach, by szkolić matki. Część Afrykanek bowiem nie wie, jak prawidłowo odżywiać się w ciąży, jak i czym się leczyć.

Kobiety mają do szpitala często po kilkanaście kilometrów, co powoduje, że wiele dzieci umiera w czasie porodu, bo matki trafiają do szpitali zbyt późno.

Polska Misja Medyczna zbiera pieniądze na pomoc noworodkom w ramach programu -"Inkubator nadziei". Szczegóły zbiórki można znaleźć na stronie internetowej organizacji www.pmm.org.pl.


IAR/PR24/dad

Zobacz więcej na temat: Tanzania Afryka

"Przeminęło". Polskie słuchowisko inspirowane dziełem "Przeminęło z wiatrem"

27.09.2020 11:30
Obyczajowa opowieść o aspiracjach młodych ludzi przenosi słuchaczy w epokę burzliwych przemian historycznych z czasu zmierzchu Polski Ludowej.

Białoruś: liczne zatrzymania dziennikarek podczas protestu kobiet

26.09.2020 18:42
O zatrzymaniu co najmniej czterech dziennikarek białoruskich mediów niezależnych podczas sobotniego protestu kobiet w Mińsku poinformowały ich redakcje. Są to reporterki telewizji Biełsat, Naszej Niwy, portalu TUT.by i Euroradia.

Szef MSZ Białorusi oskarża Zachód o próby wywołania "chaosu i anarchii"

27.09.2020 10:59
Szef białoruskiej dyplomacji Uładzimir Makiej oskarżył w sobotę na forum ONZ państwa Zachodu o próby wywołania "chaosu i anarchii" na Białorusi. W kraju tym od sierpnia trwają masowe protesty przeciwko władzy Alaksandra Łukaszenki.