Polskie Radio
Section05
Mińsk

Rosyjska dezinformacja w pigułce. Żaryn pokazuje, jak Kreml kłamał o zbrodniczej napaści ZSRR na Polskę

Pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn zwrócił uwagę, że "Rosja i Białoruś wykorzystały 84. rocznicę napaści ZSRS na Polskę do intensywnej promocji kłamstw i sowieckiej propagandy historycznej uderzającej w nasz kraj".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mińsk Moskwa Rosja Białoruś propaganda 17 września 1939 historia Europy

Mińsk i Moskwa zachwycone filmem Holland. Kontaktu z reżyserką domaga się białoruska propagandzistka

Choć film nie wszedł jeszcze do polskich kin, budząca skrajne emocje produkcja, porównywana jest przez wielu do swoistego przedłużenia propagandy Mińska i Kremla. Film "Zielona Granica" Agnieszki Holland przedstawia tezy, które w sposób prawie idealny pokrywają się z tymi głoszonymi przeciwko Polsce od miesięcy, przez Rosję i Białoruś. O kontakt z Holland zabiega jedna z głównych propagandzistek Mińska, która chce przekazać reżyserce kolejne "materiały". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Moskwa Mińsk Białoruś Rosja

Obecność Prigożyna na Białorusi zagrożeniem dla Litwy? "Powinniśmy zwrócić większą uwagę na ochronę granic"

Litwa powinna zwrócić większą uwagę na ochronę granic. Po wyjeździe Jewgienija Prigożyna na Białoruś musi poświęcić jeszcze więcej uwagi na monitorowanie sytuacji w tym w kraju i ochronę granicy - powiedział Kestutis Budrys, doradca prezydenta Litwy, na antenie wileńskiej rozgłośni "Żiniu Radijas"
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Litwa Białoruś Mińsk Grupa Wagnera Jewgienij Prigożyn

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Światowe związki zawodowe łączą się w obliczu fali represji na Białorusi. Grożą gospodarczą blokadą

Ważny ruch najważniejszych związków zawodowych z całego świata. Wydały one wspólne oświadczenie wzywające do zastosowania 33. Artykułu Konstytucji Międzynarodowej Organizacji Pracy przeciwko Białorusi. Jak zauważa Radio Svaboda działania te mogą doprowadzić do blokady gospodarczej Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ŚWIAT Mińsk GOSPODARKA związki zawodowe

Rosyjska broń jądrowa na Białorusi. ISW: dalsze podporządkowanie Mińska przez Moskwę

W ocenie analityków Instytutu Studiów nad Wojną rozmieszczenie taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi ma na celu zwiększenie kontroli Kremla nad swoim sprzymierzeńcem i nie będzie oznaczało eskalacji konfliktu.
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2023 Białoruś Rosja Kreml broń nuklearna Władimir Putin Aleksander Łukaszenka broń jądrowa Europa ŚWIAT Moskwa Mińsk

Białoruski reżim uderza w niezależne media. Współtwórca kanału "Nexta" skazany na 8 lat kolonii karnej

Białoruski bloger Raman Pratasiewicz został skazany na 8 lat kolonii karnej. O blogerze zrobiło się głośno, gdy w maju 2021 roku samolot, na pokładzie którego się znajdował został zmuszony do lądowania przez białoruskie siły powietrzne. Na lotnisku w Mińsku Pratasiewicz został aresztowany.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Mińsk Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka represje Europa