Polskie Radio
Section05
Mińsk

Brutalne interwencje i liczne zatrzymania. Demonstracje na Białorusi we wszystkich dużych miastach

Na Białorusi w 43. dniu powyborczych protestów demonstracje odbyły się we wszystkich dużych miastach. Niemal we wszystkich dochodziło do interwencji OMON-u i licznych zatrzymań demonstrantów. Zamknięte przez władze Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna" ustaliło dotychczas nazwiska ok. 100 zatrzymanych. 
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Mińsk wybory na Białorusi Aleksander Łukaszenka Europa Europa Wschodnia ŚWIAT protest

Wojciech Konończuk: Cichanouska ma charyzmę i próbuje zmienić swój kraj

- Ta wolna reakcja UE jest rozczarowująca także dla samych Białorusinów. Oni chcieliby bardziej zdecydowanych ruchów, nie tylko w sferze symbolicznej, ale także w obszarze realnych działań - stwierdził w Polskim Radiu 24 Wojciech Konończuk, zastępca dyrektora Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia. W audycji "Szkiełko i Oko" o sytuacji na Białorusi oraz o znaczeniu i echach wizyty w Polsce Swiatłany Cichanouskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 polityka Dorota Kania ŚWIAT Białoruś Aleksander Łukaszenka Mińsk Swiatłana Cichanouska

"Bariery strachu już nie ma, zmiany są nieodwracalne". Szef MSZ o sytuacji na Białorusi

- Bariery strachu w społeczeństwie białoruskim już nie ma. Przekroczona została też bariera przyzwolenia. Nie ma już legitymacji dla władzy, która jest władzą tylko dlatego, że może fizycznie rządzić - mówi w opublikowanej w środę rozmowie z "Gazetą Polską" minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau.
Zobacz więcej na temat:  protest Białoruś Mińsk ŚWIAT Zbigniew Rau Ministerstwo Spraw Zagranicznych