Polskie Radio
Section05
Mińsk

Polski dyplomata wezwany przez białoruskie MSZ. Złożył kwiaty na sprofanowanym cmentarzu AK

Rzecznik polskiego resortu dyplomacji Łukasz Jasina potwierdził, że charge d’affaires Polski na Białorusi Marcin Wojciechowski został wezwany przez tamtejsze MSZ. O wezwaniu Wojciechowskiego wcześniej poinformował białoruski resort spraw zagranicznych. Sprawa ma najprawdopodobniej związek ze zniszczeniem grobów żołnierzy AK na Białorusi. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Ministerstwo Spraw Zagranicznych Armia Krajowa dyplomacja polityka Mińsk Łukasz Jasina

Proces dziennikarzy niezależnej redakcji BiełaPAN. Białoruskie władze: to formacja ekstremistyczna

Przed sądem w Mińsku stanęło czworo dziennikarzy niezależnej białoruskiej agencji informacyjnej BiełaPAN. Wśród nich jest redaktor naczelna Iryna Leuszyna. Wszyscy oskarżani są o stworzenie lub udział w "formacji ekstremistycznej". Według niezależnych organizacji proces jest motywowany politycznie. Toczy się za zamkniętymi drzwiami.    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Mińsk opozycja demokratyczna dziennikarze media reżim

Śmierć dezertera na Białorusi. Żaryn: dowód na bezwzględność zbrodniczego reżimu

"Tragiczny koniec, do którego doprowadziła decyzja o dezercji i zdradzie ojczyzny" - tak informację o śmierci polskiego dezertera Emila Czeczki skomentował rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Ocenił też, że jest to "dowód na bezwzględność" białoruskiego reżimu. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Białoruś Dezerter Stanisław Żaryn Mińsk

USA wyzywają swoich obywateli do opuszczenia Białorusi. Wskazują na "wysoką aktywność wojskową Rosji"

Amerykański Departament Stanu wzywa obywateli USA do natychmiastowego opuszczenia Białorusi z powodu dalszego gromadzenia przez Rosję sił wojskowych w granicach tego kraju. Takie zalecenie wydała ambasada Stanów Zjednoczonych w Mińsku. Wcześniejsze apele kierowane do amerykańskich obywateli dotyczyły opuszczenia Ukrainy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT serwis wschodni Ukraina USA Rosja Ameryka Stany Zjednoczone Białoruś Mińsk

"Zagrożenie wybuchu bomby z założenia fałszywe". Jest nowy raport ws. porwania samolotu Ryanair przez Białoruś

W maju ubiegłego roku władze Białorusi dopuściły się porwania polskiego samolotu linii lotniczych Ryanair, powołując się na informację o bombie znajdującej się na pokładzie. Rada Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) wydała raport, w którym stwierdziła, że nie tylko alarm, ale w ogóle zagrożenie wybuchem bomby "było z założenia fałszywe".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Mińsk Białoruś Ryanair samolot lotnictwo porwanie ONZ

IV edycja akcji "Polak z Sercem". Pomoc trafiła do kilkuset potrzebujących

W ramach IV edycji akcji "Polak z Sercem", organizowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, udało się zebrać ponad 102 tys. zł, które pozwoliły na pomoc 536 potrzebującym Polakom na Kresach. Pierwsza część wsparcia została przekazana tuż przed świętami Bożego Narodzenia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pomoc Polacy za granicą Kresy Białoruś Mińsk Ukraina Wilno społeczeństwo Kościół katolicyzm kancelaria premiera

"Celem jest budowa swoistej strefy rosyjskich wpływów". Żaryn o działaniach Kremla

Rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn ocenił, że "głównym celem Kremla jest doprowadzenie do budowy swoistej strefy rosyjskich wpływów i wymuszenie zgody Zachodu na współdecydowanie o sprawach krajów Europy Środkowo-Wschodniej". 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Stanisław Żaryn Moskwa Mińsk Europa Rosja Białoruś Aleksander Łukaszenka Władimir Putin Kreml migracja wojna hybrydowa

Ostatnie pożegnanie Włodzimierza Paca. Dziennikarz Polskiego Radia odznaczony przez prezydenta

Najbliższa rodzina, przyjaciele i koledzy z pracy, pożegnali Włodzimierza Paca, wieloletniego korespondenta Polskiego Radia na Białorusi i w Rosji. Dziennikarz, który zmarł 10 grudnia w Miński w wieku 54 lat, został pochowany na cmentarzu w Samogródzie koło Sokółki na Podlasiu. Prezydent Andrzej Duda pośmiertnie odznaczył go Złotym Krzyżem Zasługi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Włodzimierz Pac odeszli 2021 pogrzeby Korespondenci Zagraniczni Białoruś Polskie Radio Mińsk

"Dezinformacja jest w interesie Rosji". Żaryn o propagandzie związanej z sytuacją na granicy

- Uderzenie dezinformacyjne, wspierające akcje przeciw Polsce, i działania propagandowe dot. sytuacji na granicy polsko-białoruskiej trzeba analizować przez pryzmat ich znaczenia dla Rosji - ocenił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo granica Białoruś kryzys na granicy Rosja Ukraina Mińsk Moskwa propaganda Stanisław Żaryn dezinformacja