X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Redakcja Polska

Litewskie obchody Dnia Żałoby i Nadziei z udziałem polskich parlamentarzystów

14.06.2021 13:20
Na Litwie obchodzona jest w poniedziałek 80. rocznica masowych wywózek mieszkańców kraju w głąb Związku Radzieckiego. W uroczystościach biorą udział wicemarszałek polskiego Sejmu Ryszard Terlecki i wicemarszałek Senatu Marek Pęk. Po południu w Wilnie politycy spotkają się m.in. z białoruską opozycjonistką Swiatłaną Cichanouską.
Audio
  • Litewskie obchody Dnia Żałoby i Nadziei z udziałem polskich parlamentarzystów. O szczegółach - Kamil Zalewski
Polska delegacja oddająca hołd wywiezionym
Polska delegacja oddająca hołd wywiezionymŹródło: Twitter/@PLinLithuania

Polscy parlamentarzyści złożyli dzisiaj wieńce przed grobem serca marszałka Józefa Piłsudskiego i w kaplicy powstańców styczniowych na wileńskiej Rossie. Wicemarszałek Terlecki przypomniał, że Polska ma równie tragiczne doświadczenia związane z zesłaniami w głąb Związku Radzieckiego. "Tych wywózek doświadczaliśmy aż cztery. To co nas zbliża to podobieństwo, że przez wiele lat ten fakt był ukrywany, a rocznica zakazana zarówno na Litwie jak i w Polsce" - powiedział. Pierwsza fala masowych wywózek rozpoczęła się 14 czerwca 1941 roku. Historycy szacują, że na Syberię zesłano wówczas około 20 tysięcy osób. Zesłania trwały do 1952 roku. Do tego czasu zesłano w sumie około 130 tysięcy osób. Prawdopodobnie byli wśród nich również Polacy z Wileńszczyzny.

Przed wizytą na Rossie polscy politycy spotkali się z litewskimi parlamentarzystami. Jak mówił wicemarszałek Terlecki rozmawiano m.in. o październikowych uroczystościach związanych z 230. rocznicą Zaręczenia Wzajemnego Obojga Narodów. "Ten akt, który miał miejsce w październiku 1791 roku jest w Polsce mniej znany i trzeba go przypominać. Umówiliśmy się, że będziemy zabiegać, aby był to podobnie jak na Litwie dzień święta państwowego. Symbolicznego, bo bez dnia wolnego od pracy" - zaznaczył.

Litewskie uroczystości odbywają się przede wszystkim w Wilnie na Placu Łukiskim oraz przy pomniku zesłańców w Nowej Wilejce. Wieczorem w wileńskiej Katedrze zostanie odprawiona msza święta.

Wicemarszałek Ryszard Terlecki zapowiedział, że spotka się dziś również z przedstawicielami białoruskiej opozycji, w tym ze Swiatłaną Cichanouską. - Wydaje mi się, że pani popełniła pewien błąd, deklarując gotowość w kongresie antyrządowej opozycji. Następnie w liście do pani prezydent-elekt tłumaczyłem motywy tego działania. Spotkamy się, żeby zasypać ostatnie rowy między nami - powiedział dziennikarzom Terlecki. Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki skrytykował Swiatłanę Cichanouską za zapowiedź udziału w wydarzeniu organizowanym przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. Zasugerował, aby białoruska opozycjonistka szukała pomocy w Moskwie "jeżeli chce reklamować antydemokratyczną opozycję w Polsce".


IAR/dad


Jens Stoltenberg przed szczytem NATO: relacje z Rosją najgorsze od czasu zimnej wojny

14.06.2021 10:37
Relacje NATO z Rosją są najgorsze od czasu zimnej wojny - powiedział sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Jens Stoltenberg dodał, że środowe spotkanie prezydentów USA i Rosji w Genewie będzie jednym z tematów dzisiejszego szczytu NATO w Brukseli. Kolejnym tematem będzie zagrożenie ze strony Chin.

Szef MSZ Ukrainy: zakończenie okupacji naszych terytoriów warunkiem uruchomienia Nord Stream 2

14.06.2021 12:47
Zakończenie okupacji ukraińskich terytoriów i zagwarantowanie bezpieczeństwa energetycznego Ukrainie ma być warunkiem uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 - oświadczył w poniedziałek szef MSZ w Kijowie Dmytro Kułeba.