Redakcja Polska

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy ma 30 lat

13.01.2022 08:06
30 lat temu, 13 stycznia 1992 roku, powstała Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy. Od trzech dekad dziennikarze Redakcji Białoruskiej codziennie przybliżają słuchaczom wydarzenia polityczne i społeczne na Białorusi, a w ostatnim okresie dużo miejsca poświęcają sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i kryzysowi migracyjnemu. Redakcja współpracuje też z białoruskimi niezależnymi mediami, wypełniając lukę w zapotrzebowaniu na wolne słowo na Białorusi.
Audio
  • Redakcja Białoruska ma 30 lat. Materiał Jolanty Śmiechowskiej [posłuchaj]
Redakcja Białoruska Polskiego Radia ma 30 lat
Redakcja Białoruska Polskiego Radia ma 30 latFoto: Polskie Radio

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy rozpoczęła nadawanie audycji od 25 minut dziennie, dziś emituje 5 godzin programu, w tym godzinną i półgodzinną audycję premierową. Zawierają one bogaty serwis informacyjny w języku białoruskim z obiektywnymi informacjami o najważniejszych wydarzeniach na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Białorusi, a także komentarze, rozmowy, relacje i reportaże promujące Polskę oraz informujące o najważniejszych aspektach życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego naszego kraju.

Powstanie reakcji było autorskim projektem profesor Niny Barszczewskiej - pracownika naukowego i Kierownika Katedry Białorutenistyki Uniwersytetu Warszawskiego, która od założenia do 2018 roku kierowała Redakcją Białoruską.

W 2020 roku, w związku z protestami społecznymi na Białorusi, redakcja rozpoczęła nadawanie w Programie Pierwszym Polskiego Radia specjalnych serwisów w języku białoruskim. Wiadomości są emitowane trzy razy dziennie, na fali długiej 225 kHz. Można ich słuchać po godzinie 6.30, w magazynie "W samo południe" po godzinie 12-ej oraz wieczorem po 22-ej w magazynie "Polska i Świat".

Sekcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy podejmuje też tematykę relacji polsko-białoruskich, a także informuje o działaniach białoruskich władz, w tym wobec polskiej mniejszości na Białorusi. W programach regularnie pojawiają się relacje z protestów, informacje o działaniach opozycji oraz zatrzymaniach. Redakcja skupia się również na prezentacji założeń polskiej i europejskiej polityki wobec Białorusi, a także na promocji polskiej pomocy i wsparcia demokratycznych dążeń białoruskiego społeczeństwa.

Redakcja Białoruska Polskiego Radia dla Zagranicy przez 30 lat działalności konsekwentnie udostępniała antenę wszystkim białoruskim opozycyjnym ruchom i stowarzyszeniom. W latach 90. jej gośćmi byli znani białoruscy politycy współuczestniczący w procesie odbudowy prodemokratycznych sił białoruskich, między innymi Stanisław Szuszkiewicz, który w imieniu Białorusi w 1991 roku podpisał dokument o rozpadzie Związku Sowieckiego, oraz ówczesny lider Narodowego Frontu Białorusi - Zianon Paźniak.
W ostatnim czasie wiele materiałów redakcyjnych dotyczy sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, wojnie hybrydowej, prowadzonej przez reżim Aleksandra Łukaszenki oraz represjonowanym Białorusinom, którzy znaleźli schronienie w Polsce.

Audycji w języku białoruskim można słuchać w Internecie przez komputer i urządzenia mobilne, jak również na satelicie. Są też transmitowane przez rozgłośnie: Radio znad Wilii i Baltic Waves. Oprócz tego na stronie internetowej znaleźć można ważne informacje dotyczące polskiej i białoruskiej polityki, gospodarki, kultury, a także spraw, którymi żyje Polska i Białoruś.

Polskie Radio dla Zagranicy, w którego skład wchodzi Redakcja Białoruska, jest anteną Polskiego Radia. Do 2007 roku było znane jako Radio Polonia. Nadaje program o charakterze informacyjno-publicystycznym, jego zadaniem jest rozpowszechnianie informacji z Polski, z regionu Europy Środkowo-Wschodniej i Unii Europejskiej.

Polskie Radio dla Zagranicy nadaje programy po polsku oraz w pięciu językach obcych: białoruskim, ukraińskim, angielskim, niemieckim i rosyjskim.


IAR/ho