Redakcja Polska

Zapłakany ukraiński chłopiec: tata został w Kijowie i będzie pomagał naszym bohaterom

28.02.2022 17:06
Ukraiński chłopiec płacząc opowiedział w nagraniu dla agencji Reutera o swojej ucieczce z ogarniętego wojną Kijowa. Jego tata został w stolicy i "będzie pomagał naszym bohaterom", jak powiedział mały Ukrainiec.
Dzieci, które żegnały swoich ojców i uciekały z kraju, są tysiące.
Dzieci, które żegnały swoich ojców i uciekały z kraju, są tysiące.Źródło Twitter/@Reuters

Zapłakany chłopiec powiedział reporterom, że jego tata będzie kontynuował pracę w Kijowie i sprzedawał żywność, ale będzie też "pomagał naszej armii, może nawet sam będzie walczył".

Chłopiec wraz z mamą przez kilka godzin szukał schronienia. Jak mówi mały Ukrainiec, był przekonany, że będą szukali pomocy przez kilka dni, jednak zostali uratowani i udało im się dostać do autobusu, którym zostali ewakuowani z ukraińskiej stolicy.

Jak przekazała Straż Graniczna, tylko w niedzielę do Polski uciekło z Ukrainy prawie 100 tys. osób. Kolejne 28 tys. zanotowano w poniedziałek do godz. 7. Od początku działań wojennych do Polski uciekło ponad 281 tys. osób uciekających z Ukrainy. Najwięcej osób ucieka przez przejścia graniczne w Medyce, Dorohusku i Hrebennem.


PAP/da

Szefowa niemieckiego MON: broń dla Ukrainy już w drodze

28.02.2022 13:36
Niemiecka minister obrony Christine Lambrecht poinformowała, że obiecana władzom w Kijowie broń wkrótce dotrze do celu. Po rosyjskim ataku na Ukrainę rząd federalny zapowiedział daleko idące zmiany w polityce wobec Rosji.

Rosjanie zrzucili na Ukrainę bomby kasetowe. Są zakazane konwencją genewską

28.02.2022 15:04
Armia ukraińska poinformowała w poniedziałek, że wojska rosyjskie użyły w rejonie Czernihowa amunicji kasetowej, zabronionej przez prawo międzynarodowe.

Szwajcaria wreszcie reaguje. Zakaz wjazdu dla oligarchów i zamrożenie kont Putina i Ławrowa wśród sankcji dla Rosji

28.02.2022 17:06
Szwajcaria, która do tej pory ostrożnie reagowała na rosyjską inwazję na Ukrainę, przyjęła w poniedziałek, decyzją Rady Federalnej, pakiet poważnych sankcji wobec Rosji. Oprócz przyjęcia sankcji finansowych wobec prezydenta Władimira Putina, szefa dyplomacji Sergieja Ławrowa i premiera Michaiła Miszustina, nałożono m.in. zakaz wjazdu wobec pięciu oligarchów.