Redakcja Polska

Rosja planuje długą wojnę z Ukrainą. ISW: mobilizują swój przemysł obronny

13.08.2022 13:00
Władze Rosji próbują zmobilizować krajowy przemysł obronny do dłuższej wojny z Ukrainą – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie, opublikowanym w piątek wieczorem.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjnePAP/EPA/SERGEI ILNITSKY

Ukraiński wywiad wojskowy (HUR) "poinformował, że Kreml zainicjował na początku sierpnia "mobilizację przemysłu" w zakładach obronnych, zabraniając niektórym pracownikom i całemu kierownictwu państwowego rosyjskiego konglomeratu Rostec brania urlopów. HUR dodał, że komisja przemysłu obronnego Federacji Rosyjskiej, której przewodniczy prezydent Władimir Putin, przygotowuje zmiany w programie państwowych zamówień w sferze obrony. Wydatki mają być zwiększone o 600-700 mld rubli (ok. 10 mld USD)" - relacjonuje ISW.

Amerykański ośrodek zwraca też uwagę na doniesienia rosyjskiego portalu Ura, według którego w zakładach Urałwagonzawod wizytę złożył 12 sierpnia minister obrony Rosji Siergiej Szojgu. Urałwagonzawod to największy rosyjski producent czołgów. Według wywiadu ukraińskiego zakłady borykają się z problemami finansowymi z powodu sankcji zachodnich i nie wywiązały się z kontraktów państwowych. 


"Jeśli wizyta Szojgu faktycznie się odbyła, to sugeruje ona, że Kreml próbuje wznowić operacje kompleksu wojskowo-przemysłowego, lub je rozszerzyć" - ocenia ISW. Przypomina, że już wcześniej wskazywał na "kryptomobilizację gospodarki rosyjskiej" dokonywaną przy pomocy regulacji prawnych. Chodzi o przepisy podpisane przez Putina 14 lipca br., zobowiązujące biznes rosyjski - zarówno państwowy, jak i prywatny - do wykonywania zamówień wojskowych. Przepisy te pozwalają również władzom państwowym na wprowadzanie zmian w warunkach zatrudnienia pracowników przedsiębiorstw.

Przyjęcie tych przepisów "wskazuje, że Kreml będzie wprowadzał dalsze kroki na rzecz rozszerzenia swej bezpośredniej kontroli nad działaniami rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego" - prognozuje ISW. 

PAP/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja wojsko wojna na Ukrainie

Ekspert OSW: ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją zależy od dalszych losów Rosji

13.08.2022 08:30
Ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją byłoby możliwe w przypadku znacznego osłabienia Rosji - ocenił ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki.

Niezależne media w Rosji ujawniły fałszerstwo wyborcze na ogromną skalę

13.08.2022 09:24
W Rosji część deputowanych nielegalnie sprawuje mandat w Dumie Państwowej - poinformował portal „Meduza”.

Dowództwo Operacyjne "Południe": ukraińskie siły uderzyły w infrastrukturę używaną przez okupanata

13.08.2022 11:11
Ukraińska artyleria uszkodziła most drogowy na zaporze elektrowni wodnej Nowaja Kachowka, na Dnieprze. Most służył Rosjanom do komunikacji drogowej z okupowanym Chersoniem. Przeprawa nie nadaje się do użytkowania.