Redakcja Polska

Niezależne media w Rosji ujawniły fałszerstwo wyborcze na ogromną skalę

13.08.2022 09:24
W Rosji część deputowanych nielegalnie sprawuje mandat w Dumie Państwowej - poinformował portal „Meduza”.
Audio
  • Rosja - niezależne media ujawniły fałszerstwo wyborcze na ogromną skalę [posłuchaj]
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Dziennikarze portalu i wolontariusze przeprowadzili śledztwo, z którego wynika, że w ubiegłym roku w trakcie wyborów parlamentarnych dorzucono do urn wyborczych ponad 17 milionów kart.

Duma Państwowa - izba niższa rosyjskiego parlamentu w lutym ratyfikowała porozumienie Moskwy z donbaskimi separatystami, które stało się pretekstem do rozpętania przez Władimira Putina wojny z Ukrainą. „Tylko, że części tych deputowanych nikt nie wybierał” - napisał portal „Meduza”.

Dziennikarze portalu i niezależni obserwatorzy dotarli do utajnionych przez Centralną Komisję Wyborczą archiwów, w których znaleźli zarejestrowane obrazy z kamer umieszczonych w lokalach wyborczych. Wcześniej obraz z każdej kamery wyborcy mogli oglądać w internecie, ale w ubiegłym roku pod pretekstem braku odpowiednich środków finansowych ograniczono dostęp do transmisji. Portal „Meduza” uzyskał archiwalne zapisy z ponad 9 tysięcy kamer i na tej podstawie ujawnił fałszerstwa wyborcze na ogromną skalę.

IAR/ks

Zobacz więcej na temat: Rosja wybory w Rosji

"To akt terroru". Wołodymyr Zełenski o ataku na elektrownię atomową

12.08.2022 16:05
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że dopiero całkowite wycofanie się Rosjan z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej gwarantuje przywrócenie bezpieczeństwa nuklearnego w całej Europie. Zaapelował do społeczności międzynarodowej, aby podjęła działania, które zmuszą Rosję do opuszczenie zakładu. 

Mija 14 lat od wystąpienia prezydenta Lecha Kaczyńskiego w stolicy Gruzji

12.08.2022 16:21
12 sierpnia 2008 roku, od 5 dni gruzińska armia odpierała ataki rosyjskiego najeźdźcy. Od początku gruzińsko - rosyjskiej wojny o Osetię Południową, prezydent Lech Kaczyński apelował do krajów Unii Europejskiej o wsparcie dla Gruzinów. 

Ekspert OSW: ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją zależy od dalszych losów Rosji

13.08.2022 08:30
Ponowne zjednoczenie Abchazji i Osetii Południowej z Gruzją byłoby możliwe w przypadku znacznego osłabienia Rosji - ocenił ekspert warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Górecki.