Redakcja Polska

Mikrodrony Black Hornet dla ukraińskiej armii. Nowoczesny sprzęt przekażą Norwegia i Wielka Brytania

24.08.2022 11:28
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet. Sprzęt produkowany jest przez amerykańską firmę Teledyne FLIR. Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i potrafi precyzyjnie rozpoznawać oraz identyfikować cel na polu walki - oznajmiło norweskie ministerstwo obrony, cytowane przez agencję Reutera.  
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornet
Norwegia i Wielka Brytania wspólnie przekażą Ukrainie mikrodrony Black Hornetyoutube/Incredible Facts

Szacunkowa wartość mikrodronów, które mają być dostarczone Kijowowi, wynosi około 90 mln norweskich koron (ponad 44 mln zł) - powiadomił norweski resort. 

Dron Black Hornet waży zaledwie 33 gramy i może znajdować się w przestrzeni powietrznej przez 25 minut. Porusza się z maksymalną prędkością 22 km na godzinę i jest zdolny do zbierania danych z odległości maksymalnie 2 km - czytamy w serwisie thedefensepost.com. 


Mikrodrony służą do prowadzenia operacji zarówno w dzień, jak i w nocy. W czerwcu kierownictwo Teledyne FLIR informowało, że firma dostarczyła już ponad 12 tys. tego rodzaju maszyn siłom zbrojnym różnych państw świata.

Pół roku walk na Ukrainie

Trwają walki na wschodzie i południu Ukrainy. Dziś 182. doba rosyjskiej agresji. Działania wojenne na szeroką skalę trwają już od pół roku. Dziś też Ukraińcy obchodzą Dzień Niepodległości. W związku z tym wzrosło zagrożenie rosyjskimi atakami na obiekty cywilne. W Donbasie ostatniej doby, jak wynika z porannego raportu sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy rosyjska armia bezskutecznie szturmowała w kierunku miasta Bachmut, tam odparto ataki w okolicach Kodemy. Rosjanie atakują też w kierunku Awdijiwki na zachodnich rubieżach Doniecka.Szturmy Rosjan udaremniono w okolicach Pisków.

Ostatniej doby na południowym odcinku frontu, czyli w obwodach chersońskim, zaporoskim i mikołajowskim Ukraińcom również udało się odeprzeć ataki wroga i zniszczyć ich sprzęt wojskowy, oraz skład osobowy.

Jak informuje Władysław Nazarow z dowództwa południe ukraińskiej armii, w Nowowoznesenskim, Archangelskim i Prawdynym za pomocą ataków z helikopterów i dzięki działaniu wojsk artyleryjsko - rakietowych wyeliminowano 12 Rosjan, zniszczono haubicę samobieżną "Msta-S", a także skład amunicji.


IAR/PAP/dad