Redakcja Polska

Kontrofensywa Ukrainy. Raport: Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskim

17.09.2022 11:57
Rosjanie będą najpewniej prowadzić uporczywą obronę w obwodzie charkowskim na linii pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe (obwód ługański), ponieważ zapewnia ona kontrolę nad ważną trasą zaopatrzenia z terytorium Rosji oraz osłania okupowaną część Donbasu – podaje w sobotę brytyjski resort obrony.
Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskim
Rosjanie będą uparcie bronić się w obwodzie charkowskimEvgeniy Maloletka/Associated Press/East News

Siły ukraińskie kontynuują działania ofensywne w obwodzie charkowskim, gdzie rosyjska obrona oparła się pomiędzy rzeką Oskoł i miejscowością Swatowe – pisze w sobotę rano brytyjski wywiad wojskowy. "Dla Rosji kontrola nad tym terenem jest ważna ze względu na jedną z nielicznych pozostałych tras zaopatrzenia z obwodu biełgorodzkiego" - podkreślono w doniesieniach wywiadu.

Ta linia logistyczna przebiega wzdłuż granicy obwodu ługańskiego, części Donbasu, którego "wyzwolenie" Rosja określiła jako jeden z głównych celów wojny przeciwko krainie. "Ewentualna utrata terytorium w obwodzie ługańskim ewidentnie podważyłaby rosyjską strategię" – ocenia resort obrony Wielkiej Brytanii.

"Rosja będzie najpewniej prowadziła w tym regionie upartą obronę, ale nie jest jasne, czy jej siły na linii frontu posiadają odpowiednie rezerwy i morale, by wytrzymać kolejne ukraińskie natarcie" – podkreślono.


IAR/PAP/dad

"To taktyka i celowe działanie armii rosyjskiej". Wiceszef MSZ o mordowaniu cywilów na Ukrainie

17.09.2022 09:32
Rosyjscy sprawcy zbrodni na Ukrainie muszą za nie odpowiedzieć, Rosja morduje cywilów, by zastraszyć naród ukraiński, złamać jego morale, to jest taktyka i celowe działania, a nie przypadkowe zbrodnie popełnianie przez indywidualnych żołnierzy - powiedział wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

"Kanibalizacja naszych wojsk". Niemcy wymyślają kolejny powód, by odwlec wysłanie czołgów na Ukrainę

17.09.2022 09:46
Przewodniczący Związku Żołnierzy Niemieckich (Bundeswehrverband) Andre Wuestner włączył się w debatę na temat dostaw czołgów bojowych na Ukrainę i przestrzegł, że takie działania osłabiają niemiecką armię. - Każda pojedyncza dostawa prowadzi do osłabienia Bundeswehry - stwierdził.