Redakcja Polska

Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie

25.03.2023 12:59
Rosyjska propaganda przygotowuje Rosjan na ukraińskie kontrnatarcie. Według Instytutu Badań nad Wojną nawet w Moskwie zauważono, że ukraińskie Siły Zbrojne stopniowo przejmują inicjatywę na froncie. Niezależni analitycy wojskowi zwracają uwagę na ogromne straty ponoszone przez Rosjan i niedobór amunicji.
Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncie
Ogromne straty i niedobór amunicji. ISW o sytuacji Rosjan na froncieshutterstock.com/paparazzza

Instytut Badań nad Wojną podkreśla w najnowszym raporcie, że Kreml próbuje przygotować rosyjską opinię publiczną na możliwe porażki. Analitycy tłumaczą, że Moskwa musi odbudować stan liczebny armii, ale nie wie, jak to osiągnąć bez ogłaszania mobilizacji.

Ponieważ ubiegłoroczny obowiązkowy pobór do wojska spowodował ucieczkę młodych Rosjan za granicę i wywołał niezadowolenie, to Kreml obawia się powtórzenia takiej operacji. Jednocześnie część ekspertów wojskowych ma wątpliwości, czy w ogóle Moskwie uda się odbudować stan liczebny armii.

Posłuchaj
00:32 12269924_1.mp3 Maciej Jastrzębski o działaniach propagandy rosyjskiej

Tempo operacji rosyjskich wokół Bachmutu zwalnia prawdopodobnie dlatego, że moskiewskie dowództwo chce podejmować próby ofensywy na innych odcinkach frontu - ocenia amerykański think tank.

Ukraiński Sztab Generalny poinformował w środę, że potencjał ofensywny sił rosyjskich w rejonie Bachmutu maleje, a starć bojowych w samym mieście jest mniej, przy czym sytuacja taka dotyczy kilku ostatnich dni. Siły rosyjskie zwiększają obecnie tempo swoich operacji ofensywnych wokół Awdijiwki, dążąc do otoczenia tej miejscowości.

Prawdopodobnie Rosjanie robią to kosztem operacji wokół Bachmutu i wstrzymanej ofensywy w pobliżu Wuhłedaru - podał ośrodek analityczny.

IAR/ka

Ponad rok po ataku na Ukrainę w organizacjach międzynarodowych wciąż zasiadają Rosjanie

25.03.2023 09:22
Ponad rok od rozpoczęcia pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę Rosjanie wciąż zasiadają w strukturach organizacji międzynarodowych. Należą do nich m.in. Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości (MTS), czy Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA). Niepokój budzi też obecność Rosjan w Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Ukraina obawia się, że WMO przekazuje Rosji precyzyjne dane pogodowe, mogące ułatwiać planowanie ataków na ukraińskie pozycje.

Śmierć polskiego żołnierza na Ukrainie. Był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym

25.03.2023 10:02
Korespondent Polsat News na Ukrainie Mateusz Lachowski napisał, że "poległy w piątek na Ukrainie Polak był dowódcą plutonu w Legionie Międzynarodowym; miesiąc temu został odznaczony przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego orderem „Za Odwagę”".