Redakcja Polska

USA: premier Morawiecki odwiedzi zakłady zbrojeniowe w Georgii i w Alabamie

12.04.2023 10:16
Amerykańskie inwestycje w polski system zbrojeniowy to główny temat drugiego dnia wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych. Szef rządu odwiedzi znajdujące się w Atlancie i w Anniston w stanie Alabama zakłady produkujące między innymi myśliwce F-35 i czołgi Abrams. Kwestia współpracy wojskowej była jednym z głównych tematów wczorajszej rozmowy Mateusza Morawieckiego z amerykańską wiceprezydent Kamalą Harris.
F-35
F-35Shutterstock

Jak podkreślał premier Mateusz Morawiecki, chodzi nie tylko o prosty zakup nowej broni, a o długofalową współpracę mającą na celu rozwinięcie obecności amerykańskiego przemysłu zbrojeniowego w Polsce. Chodzi na przykład o zbudowanie zaplecza zajmującego się utrzymaniem sprzętu wojskowego. - Będę zachęcał, będę też przeznaczał dodatkowe środki z polskiego budżetu na przygotowanie infrastruktury na amerykańskich inwestorów, bo to oznacza dodatkowe setki tysięcy miejsc pracy - powiedział szef rządu.

Mateusz Morawiecki zaznaczył, że Amerykanie rozumieją potrzebę ich stałej wojskowej obecności w Polsce. - Cieszę się bardzo, że pani wiceprezydent Harris nie tylko powiedziała o tej dodatkowej obecności kilku tysięcy żołnierzy, ale także o budowie bazy i magazynów pod kątem akumulacji amerykańskiego sprzętu, broni - dodał.

Ponadto premier zapewnił, że Polska spodziewa się nowych amerykańskich inwestycji także w sektorze wysokich technologii.


IAR/dad

Premier Morawiecki w Waszyngtonie: Polska proponuje strategiczne partnerstwo z USA

12.04.2023 08:47
Polska proponuje strategiczne partnerstwo na wszystkich możliwych poziomach ze Stanami Zjednoczonymi. To najlepsza droga dla Polski na kolejne lata – mówił we wtorek w Waszyngtonie premier Mateusz Morawiecki.