Redakcja Polska

Skandaliczny tekst w szwajcarskim dzienniku. Jest reakcja polskiej ambasady

26.05.2023 09:28
Ambasador Polski w Szwajcarii Iwona Kozłowska "reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika NZZ (Neue Zuercher Zeitung) o „polskim współudziale w zbrodni Holokaustu”. Mieszkający w Wiedniu autor Martin Pollack jest niestety znany ze stronniczych i antypolskich tekstów" - napisał w czwartek na Twitterze ambasador RP w Berlinie Dariusz Pawłoś.
Polska ambasada reaguje na skandaliczny tekst szwajcarskiego dziennika o polskim współudziale w zbrodni Holokaustu
Polska ambasada reaguje na "skandaliczny tekst" szwajcarskiego dziennika o "polskim współudziale" w zbrodni HolokaustuShutterstock/Tobias Arhelger

W środę ambasada RP w Szwajcarii opublikowała na Twitterze stanowisko ambasador Iwony Kozłowskiej, w którym apeluje ona do autora artykułu w NZZ "o więcej rozwagi i powściągliwości w swoich osądach oraz o rezygnację z agresywnego stosunku do Polski i Polaków".

"Holokaust jest zbyt bolesnym tematem, by instrumentalizować go w ten sposób. Autor zdaje się zapominać, że w latach 1939-1945 Polska znajdowała się pod brutalną, zbrodniczą okupacją niemiecką, która każdą polską pomoc Żydom karała śmiercią całej rodziny" - podkreśliła polska ambasador.

Jak czytamy we wpisie polskiej ambasady, Iwona Kozłowska "skierowała również do redaktora naczelnego list otwarty, w którym przypomina o podstawowych faktach historycznych, stawiając jednocześnie pytanie o celowość rozpowszechniania tak nieprawdziwych i obrażających Polaków opinii".


IAR/PAP/dad