Polskie Radio
Section05
niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Dolina śmierci". Niezwykła animacja poświęcona grozie KL Gusen

Instytut Pileckiego opublikował animację ukazującą grozę KL Gusen. We wtorek minęło 75 lat od wkroczenia żołnierzy amerykańskich, którzy wyzwolili niemiecki obóz koncentracyjny Mauthausen-Gusen, znajdujący się na terenie Austrii niedaleko Linzu. Był to jeden z najcięższych obozów III Rzeszy i jednocześnie jedno z największych miejsc zagłady Polaków w czasie II wojny światowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Miejsce ważne i święte dla nas, Polaków". Premier w rocznicę wyzwolenia KL Mauthausen-Gusen

"W tym obozie śmierć ponieśli ci, którzy odważyli się być Polakami, w dodatku naukowcami, badaczami, konstruktorami, nauczycielami" - napisał z okazji 75. rocznicy wyzwolenia obozu Mauthausen-Gusen premier Mateusz Morawiecki. Ocenił, że Mauthausen-Gusen to niemiecki Katyń.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA premier Mateusz Morawiecki historia Polski niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię". Piotr Gliński o więźniach Mauthausen-Gusen

- 75 lat temu więźniowie Mauthausen i Gusen zostali uwolnieni od straszliwej gehenny życia w obozach koncentracyjnych - lat katorgi i upodlenia. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamiętać ich historię - wskazał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego II wojna światowa III Rzesza HISTORIA niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne nazizm POLSKA

Apogeum zagłady, czyli akcja "Reinhardt"

78 lat temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust II wojna światowa Warszawa getto warszawskie Niemcy deportacja niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne Bełżec Auschwitz Żydzi

Jarosław Sellin: rozbudowa muzeum w Treblince, nowy obiekt za trzy lata

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zapowiedział, że w 2023 roku odwiedzający teren byłego niemieckiego obozu zagłady w Treblince będą mogli udać się do nowego budynku muzeum. Obecnie funkcjonuje tam placówka "Muzeum Treblinka. Niemiecki nazistowski obóz zagłady i obóz pracy (1941-1944)".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Jarosław Sellin II wojna światowa niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne HISTORIA

TYLKO U NAS Zdzisława Włodarczyk: jak ojciec zobaczył tabliczkę Auschwitz, to zaczął krzyczeć Boże, gdzie nas przywieźli

- Brat został na terenie obozu, a mnie włączyli do marszu śmierci. Krzyczałam do mamy, że brat został. Esesman uderzył mnie strasznie aż się obróciłam. Kucnęła i tak zrobiłam, że odłączyłam się od marszu i udało mi się wrócić do brata - wspominała Zdzisława Włodarczyk.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Niemcy Holokaust Auschwitz niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne