Redakcja Polska

Renifery Świętego Mikołaja mogą wjechać na teren UE. "Spełniają unijne standardy"

24.12.2023 16:22
Minister rolnictwa Irlandii Charlie McConalogue oficjalnie wpuścił renifery, które ciągną sanie Świętego Mikołaja, na terytorium Unii Europejskiej. Komunikat pojawił się na stronie resortu.
Święty Mikołaj przygotowuje się do Wigilii
Święty Mikołaj przygotowuje się do WigiliiVladimir Melnikov/Shutterstock.com

Minister McConalogue powiedział, że każdego roku Święty Mikołaj i jego elfy ściśle współpracują z irlandzkim rządem, aby "upewnić się, że zespół reniferów jest w dobrej formie, zdrowy i gotowy do dostarczania prezentów irlandzkim dzieciom w całym kraju". Renifery Świętego Mikołaja zostały sprawdzone pod kątem przepisów dotyczących zdrowia zwierząt (rozporządzenie UE 2016/429) w celu spełnienia wymogów importowych określonych w Rozporządzeniu delegowanym Komisji Europejskiej 2020/692" - głosi komunikat irlandzkiego ministerstwa rolnictwa. W związku z otrzymaniem unijnego zaświadczenia renifery Świętego Mikołaja dostały pozwolenie na poruszanie się po terytorium Irlandii.

Charlie McConalogue życzył też irlandzkim dzieciom, aby jak najwcześniej położyły się spać, aby Święty Mikołaj i renifery mogły wykonać swoją ważną pracę i podziękował irlandzkim rolnikom za marchew, którą uprawiają dla zwierząt.

Na początku grudnia irlandzki premier Leo Varadkar potwierdził, że oficjalnie udzielił Świętemu Mikołajowi pozwolenia na przekroczenie granicy w nocy z 24 na 25 grudnia, aby dostarczyć dzieciom prezenty.

Lot Świętego Mikołaja można śledzić pod tym adresem.

IAR/dad

Co jedli w Wigilię nasi przodkowie? Rekonstruktor kulinarny opowiada o staropolskich potrawach

24.12.2023 11:49
Dzisiejsza wieczerza wigilijna wygląda zupełnie inaczej niż ta, którą spożywali nasi przodkowie. Chociaż w dawnej Rzeczpospolitej często korzystano z tych samych produktów, to już potrawy przygotowywano w zupełnie inny, niespotykany dziś sposób. Wigilia to dzień postny, a więc na stołach musiały pojawić się ryby. Wykorzystywano także nabiał oraz duże ilości owoców i orzechów.

Bożonarodzeniowe życzenia od pary prezydenckiej dla wszystkich Polaków

24.12.2023 14:12
Bożonarodzeniowe życzenia dla Polaków w kraju i zagranicą złożyła para prezydencka. Za pośrednictwem mediów społecznościowych prezydent z małżonką wyrażali nadzieję, że każdy w tym wyjątkowym okresie znajdzie miejsce przy wigilijnym stole.

Przystrajanie podłaźniczki, wieczerza dla zmarłych. Jakie były dawne zwyczaje wigilijne?

24.12.2023 15:53
Boże Narodzenie to okres w którym wyjątkowo dużą uwagę poświęca się tradycji, jednak zwyczaje świąteczne pod wpływem globalizacji znacznie zmieniły się na przestrzeni ostatnich stu lat. Często też współczesne nam zwyczaje, dawniej miały zupełnie inne znaczenie. Mowa tu między innymi o zwyczaju ubierania choinki, który jest stosunkowo młody i wyparł typowo polską i słowiańską tradycję przystrajania podłaźniczki i wieszania jej pod sufitem.