Polskie Radio
Section05
Święty Mikołaj

Jak dojechać do Świętego Mikołaja?

Raz w roku Święty Mikołaj musi opuścić swój ciepły dom, aby rozdać prezenty dzieciom na całym świecie. Jak wygląda ojczyzna białobrodego? Jak dojechać do Laponii? Czy sanie z reniferami to rzeczywiście jego główny środek transportu? 
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody święta Boże Narodzenie Święty Mikołaj Finlandia Laponia podróże Polskie Radio społeczeństwo POLSKA mikołaj

NASZ WYWIAD "To realna postać, a nie krasnal". Jak św. Mikołaj stał się obrazem współczesnego konsumpcjonizmu

Dobroczynność stała się symbolem czasu świąt Bożego Narodzenia. Częściej jesteśmy gotowi pomagać innym i włączać się w działania charytatywne. W Kościele wzorem i również symbolem tej postawy jest św. Mikołaj, biskup Miry. Jego wizerunek "ukradła" i zmieniła jednak popkultura. Co wiemy o prawdziwym Świętym Mikołaju? - To realna postać, a nie krasnal - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Jolanta Sosnowska, współautorka książki "Mikołaj Święty. Żywot, dzieło i cuda wielkiego biskupa z Miry".
Zobacz więcej na temat:  Boże Narodzenie HISTORIA Kościół pomoc dobroczynność Kościół katolicki Święty Mikołaj KULTURA KSIĄŻKA Przemysław Goławski podsumowanie 2021

Mikołajki

Zgodnie z legendą i przechodzącą z pokolenia na pokolenie tradycją, św. Mikołaj jest patronem żeglarzy, rozbitków, a także rybaków, flisaków i przewoźników, posiada bowiem moc poskramiania burz, piorunów, sztormowych wichrów i wysokich fal morskich; patronem więźniów i jeńców wojennych; a także mnichów, notariuszy, literatów, uczonych i uczniów zdających egzaminy, piwowarów i młynarzy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa tradycja folklor Hanna Szczęśniak mikołajki Święty Mikołaj Święto Ludowe

Święty Mikołaj. Jak kształtował się jego kult?

– Święty Mikołaj to postać z krwi i kości, postać historyczna. Żył na przełomie III i IV wieku na terenie dzisiejszej Turcji. Był biskupem, który troszczył się o swój lud. Było tak, gdy panowała zaraza, a potem głód. Istniał naprawdę i warto w niego wierzyć – przekonuje Jolanta Sosnowska, autorka książki "Mikołaj święty".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek mikołajki tradycja społeczeństwo mikołaj Święty Mikołaj mikołajki 2021

"To był początek naszych działań społecznych". Joanna Paciorek o Fundacji Św. Mikołaja

- Przygoda prowadzenia fundacji trwa już ponad 20 lat i dokładnie w grudniu 1998 r. przygotowaliśmy pierwszą kampanię społeczną na rzecz Warszawskiego Hospicjum dla dzieci pod hasłem "Spieszmy się kochać ludzi, tak szybko odchodzą" i to był początek naszych działań społecznych - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 wiceprezes Fundacji Św. Mikołaja Joanna Paciorek.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Święty Mikołaj pomoc społeczeństwo

Święty Mikołaj w maseczce i jednorazowych rękawiczkach - posłuchaj

Mikołajki to najczęściej ten moment, który uświadamia nam, że święta za pasem i zaczynamy myśleć o przygotowaniach, prezentach. No i od tego dnia na ulicach i w galeriach handlowych coraz częściej widać charakterystyczne postacie z białą brodą i w czerwonych czapkach z pomponem. A jak sobie radzą w tym roku? Czy noszą maseczki?
Zobacz więcej na temat:  Olga Mickiewicz Święty Mikołaj prezenty pandemia maseczka reportaż