Redakcja Polska

Estonia przekazała Ukrainie Javeliny, broń maszynową i amunicję

03.02.2024 14:37
Na Ukrainę dotarły wysłane z Estonii pociski przeciwpancerne Javelin, broń maszynowa i amunicja mniejszego kalibru - poinformował w sobotę minister obrony Estonii Hanno Pevkur.
Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ekspresowym tempie duże ilości wyrzutni Javelin, rakiet Stinger, pojazdów opancerzonych, haubic, pocisków i innego uzbrojenia.
Do tej pory Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie w ekspresowym tempie duże ilości wyrzutni Javelin, rakiet Stinger, pojazdów opancerzonych, haubic, pocisków i innego uzbrojenia.TT/@MON_GOV_P

Uzbrojenie zostało wysłane z Estonii w grudniu 2023 roku; na pakiet składają się również pojazdy lądowe i wodne oraz sprzęt do nurkowania. - Cieszę się, że kolejny pakiet pomocy dotarł na Ukrainę i może teraz zostać wykorzystany przez ukraińskich obrońców - powiedział Pevkur, cytowany w sobotę przez agencję BNS.

- Ostatnie wydarzenia w Europie pokazują, że wysyłanie na Ukrainę niezbędnej amunicji i innej pomocy wojskowej jest kontynuowane na dużą skalę i wraz z naszymi sojusznikami wysyłamy Kremlowi jasny sygnał, że będziemy nadal wspierać Ukrainę aż do jej zwycięstwa - dodał.

Dokładne ilości oraz miejsce dostarczenia sprzętów nie są ujawniane ze względów bezpieczeństwa.

Od 2022 roku Estonia przekazała Ukrainie pomoc wojskową o wartości prawie 500 mln euro, co stanowi około 1,4 proc. jej PKB. Tallin przekazał wcześniej m.in. rakiety przeciwpancerne Javelin, haubice, amunicję artyleryjską, miny przeciwpancerne, granatniki przeciwpancerne, moździerze, pojazdy, sprzęt komunikacyjny, szpitale polowe, środki medyczne czy sprzęt ochrony osobistej.

IAR/dad

Zobacz więcej na temat: wojna na Ukrainie Ukraina

Zmiana na stanowisku szefa Sił Zbrojnych Ukrainy. Media w USA: to pokłosie konfliktu Załużny-Zełenski

03.02.2024 11:41
Władze Ukrainy poinformowały administrację Stanów Zjednoczonych o decyzji dotyczącej odwołania ze stanowiska szefa sił zbrojnych generała Wałerija Załużnego - pisze "The Washington Post". Przedstawiciele Białego Domu nie poparli planowanego usunięcia ze stanowiska generała ani nie sprzeciwili się temu krokowi, twierdząc, że to suwerenny wybór prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

Ukraińska prokuratura: armia rosyjska zabiła ponad 520 dzieci

03.02.2024 12:25
W wyniku agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę do tej pory zginęło 522 ukraińskich dzieci, a 1217 zostało rannych - podała w sobotę prokuratura generalna w Kijowie.