Redakcja Polska

Polskie Radio przypomina gawędę Melchiora Wańkowicza o Monte Cassino

17.05.2024 17:52
Z okazji Roku Melchiora Wańkowicza i 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino Polskie Radio przypomina gawędę jednego z najwybitniejszych polskich reportażystów i korespondenta wojennego 2. Korpusu Polskiego - Melchiora Wańkowicza. Radiowa opowieść sprzed ponad 50. lat zyskuje nowe życie dzięki specjalnej stronie internetowej - montecassino.polskieradio.pl.
Serwis specjalny Polskiego Radia w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino
Serwis specjalny Polskiego Radia w 80. rocznicę zdobycia Monte Cassino Mat. Polskiego Radia

- Gawęda Melchiora Wańkowicza o bitwie o Monte Cassino to jeden z tych skarbów archiwum Polskiego Radia, który zasługuje na to, by udostępnić go dla wszystkich, stąd pomysł, by umieścić gawędę w całości w internecie. Mistrz polskiego reportażu ze swadą, ale też z wyczuciem i dużą dozą zrozumienia opowiada o wydarzeniach, których był - w końcu - naocznym świadkiem - powiedział twórca strony Bartłomiej Makowski z Redakcji Serwisów Specjalnych i Archiwum Polskiego Radia.

Serwis dostępny jest pod adresem https://montecassino.polskieradio.pl/.

Melchior Wańkowicz towarzyszył żołnierzom 2 Korpusu Polskiego w czasie walk, które przeszły do historii jako najkrwawsza batalia zachodniego teatru działań II wojny światowej - w bitwie o Monte Cassino. Był świadkiem nadludzkiego wysiłku przygotowań do walk, heroicznych aktów odwagi, tragedii śmierci setek młodych ludzi i wreszcie - okupionego słono daniną krwi tryumfu, gdy biało-czerwona flaga zawisła nad murami klasztoru. Trzydzieści lat później opowiedział o swoich przeżyciach przed mikrofonem Polskiego Radia.

Teraz to niezwykłe świadectwo powraca z głębi radiowych archiwów w nowej, interaktywnej formie na stronie montecassino.polskieradio.pl. Gawęda podzielona jest na 12 części, co ułatwia użytkownikom poruszanie się po narracji reportażysty. Każdą część ilustruje graficzna kompozycja, oparta na archiwalnych fotografiach przedstawiających przebieg walk, pozwalająca wczuć się w klimat walk sprzed 80. lat. Dźwiękowej opowieści Wańkowicza towarzyszy transkrypcja dla osób niesłyszących. Co więcej, w tekście transkrypcji zawarte są przypisy, co pozwala na szybkie i wygodne wyjaśnienie terminów i pojęć, którymi posługuje się Melchior Wańkowicz bez potrzeby wychodzenia ze strony.


IAR/dad  

"To symbol naszych sił zbrojnych". Rozpoczynają się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino

17.05.2024 11:40
W Piedimonte San Germano rozpoczynają się obchody 80. rocznicy zdobycia Monte Cassino przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Podczas uroczystości przy przy pomniku 6. Pułku Pancernego imienia Dzieci Lwowskich w Piedimonte San Germano (początek 17.00) odczytany zostanie Apel Pamięci i oddany zostanie hołd polskim żołnierzom wyzwalającym miasteczko położone na wzgórzu niedaleko Monte Cassino.

Marszałek Senatu przybyła do Włoch. Weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino

17.05.2024 08:00
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska przybyła do Włoch; w piątek spotka się m.in z delegacją weteranów walk o niepodległość RP, a w sobotę weźmie udział w obchodach 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino.

80 lat po Monte Cassino. Marszałek Senatu uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego

17.05.2024 17:20
Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska uhonorowała weteranów 2. Korpusu Polskiego medalami pamiątkowymi Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystość odbyła się w miasteczku Cassino w przeddzień 80. rocznicy zdobycia przez polskich żołnierzy dowodzonych przez generała Władysława Andersa Monte Cassino.